Gıda Hattı

Kılıçdaroğlu’ndan “İyi bir ekonomistsiniz” sözüne, Erdoğan’lı yanıt!

11 Kasım 2021, 14:18
Paylaş
Kılıçdaroğlu’ndan “İyi bir ekonomistsiniz” sözüne, Erdoğan’lı yanıt!

Antalya Toptancı Hali’ne şafak ziyareti yapan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kadın bir çiftçinin ‘iyi bir ekonomistsiniz’ sözüne, ‘Erdoğan gibi ekonomist değilim’ karşılığını verdi. Çiftçilere, “Sizin dertlerinizi biliyoruz. Moralinizi bozmayın. Bu işi çözeceğiz” diye seslenen Kılıçdaroğlu, “Fiyatlar yükselmiş günah keçisi arıyorlar. Bula bula çiftçiyi, kamyoncuyu buldular. Ne yapsın bu adamlar?” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya programı kapsamında, sabah 05.00’te Antalya Yaş Sebze ve Meyve Toptancı Hali’nde esnaf ve çiftçiyi ziyaret ederek iyi kazançlar diledi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, CHP milletvekilleri ve partililerin eşlik ettiği Kılıçdaroğlu, ardından yine çiftçilerin yer aldığı kahvaltı sofrasına oturarak onların sorunlarını dinledi.

“Günah keçisi olarak çiftçiyi, kamyoncuyu buldular”

Çiftçinin girdi maliyetinin zamlarla yükseldiğine vurgu yapan Kılıçdaroğlu, “Dönüyoruz çiftçiye niye bunlar pahalı? Ne yapsın? Gaza, mazota, ilaca, fideye, tohuma zam yapıyorsun. Gerekirse dışarıdan getiriyorsun, dünyanın parasını veriyorsun. Dönüyorsun bizim çiftçiye, efendim bu niye pahalı oluyor? Tarlada bu kadar, orada bu kadar. Bu tarladan çıkıp İstanbul’a çıkıncaya kadar havadan mı gidiyor? Kamyona yükleyeceksin, orada da şoför çalışıyor. Sizin dertlerinizi biliyoruz. Moralinizi bozmayın. Bu işi çözeceğiz. Fiyatlar yükselmiş günah keçisi arıyorlar. Bula bula çiftçiyi, kamyoncuyu buldular. Ne yapsın bu adamlar?” diye konuştu.

“Ortadoğu ile barışmak lazım”

Sebze ve meyve üreticisinin iyi gelir elde edemediğini ve bundaki sebebin dış politika sorunu olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, “Çok büyük paralar kazanmıyorsunuz. En büyük arzumuz o. Malı gönderiyorsunuz, Rusya’dan dönüyorsa ciddi sıkıntılar vardır. Orada dış politikada sorunumuz var. Biraz Ortadoğu’ya açılmak, orayla barışmak lazım” ifadelerini kullandı.

“Erdoğan gibi ekonomist değilim”

Kılıçdaroğlu, çiftçi bir kadının maliyetlerle ilgili konuşması sırasında, ‘Siz iyi bir ekonomist olduğunuz için daha iyi bilirsiniz’ sözlerine karşılık ise, “Erdoğan gibi ekonomist değilim” karşılığını verdi.

Ziyaret sonrası üreticilerle vedalaşan Kılıçdaroğlu’nu bir çiftçi, “Başkanların başkanısın. Gözümüzün nuru sensin. Kemal Kılıçdaroğlu’sun. Alem buysa başkan sensin” sözleriyle toptancı halinden uğurladı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.