Gıda Hattı

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: “Merkez Bankası’nın kimliğine saygı göster”

15 Ekim 2021, 17:25
Paylaş
Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: “Merkez Bankası’nın kimliğine saygı göster”

Ekonomi kurmaylarıyla birlikte Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Sayın Erdoğan’a açık, net bir çağrı yapıyorum: MB’nin kimliğine saygı göster. Faiz kararını sen değil, bırak liyakatlılar versin. Eğer onlar bu kararı verebilirse dünyadaki finans kuruluşları da MB’ne saygı gösterecektir” dedi. Başkan Kavcıoğlu ise görüşmede MB’nin yıpratılmaması gerektiğini söylediklerini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, piyasalarda hareketlilik sürerken, sosyal medya hesabından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na gideceğini duyurdu.

Daha önceki bir paylaşımında, “Merkez Bankası Başkanı’nın bu ihanette sorumluluğu gitgide artıyor. Unutmayacağım bunu!” ifadesini kullandığı Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek üzere saat 15.30’da Merkez Bankası’na giden Kılıçdaroğlu’na, CHP Genel Sekreteri ekonomist Prof. Dr. Selin Sayek Böke, Parti Sözcüsü Hazine eski Müştesarı Faik Öztrak ve Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu eşlik etti.

“Merkez Bankası, bir Cumhuriyet kurumu”

1,5 saati bulan görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, vatandaşın hakkını, hukukunu korumanın iktidarın olduğu kadar muhalefetin de görevi olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Merkez Bankası bir cumhuriyet kurumu, cumhuriyet sözcüğü iki yerde geçiyor kamu kurumları arasında; bir, cumhuriyet savcıları için, bir de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası için. Burası bağımsız bir kurum. Fiyat istikrarından sorumlu olan bir kurum. Kurumun bağımsızlığı sadece bizim için değil, dünya finans piyasaları için de son derece değerli ve önemli. Sıcak siyasetin Merkez Bankasına müdahale etmesini asla istemedik ve istemiyoruz da. Bu düşüncemizi Sayın Başkan’a da ifade ettik. Ayrıca Merkez Bankasının yetkilerinin kararnamelerle alınıp başka bir kuruma verilmesinin de doğru olmadığını, özellikle Fiyat İstikrar Komitesine vurgu yaparak da ifade ettik.

Merkez Bankasının iyi bir kültürü var, cumhuriyet tarihi boyunca bu kültürü adım adım oluşturmuş vaziyette, bu kültürün yok olmamasını istedik. İyi bir kadrosu var, kadronun korunması gerektiğini istediğimizi, bu konuda da elimizden gelen her türlü yardımı da yapabileceğimizi de ifade ettik, Merkez Bankasının kimliğinin, kişiliğinin korunması açısından.

“Hükümet, vatandaşın lokmasından sonra boş tenceresini almaya çalışıyor”

Fiyat istikrarı konusunda, sizler de zaten günlük hayatta yaşıyorsunuz, zam yağmuru zaten arka arkaya geliyor. Dövizin kontrol edilememesi, Türk lirasının sürekli değer kaybetmesi bizim açımızdan da, sokaktaki vatandaş açısından da, sanayici açısından da bir sorun olarak önümüzde duruyor. Bu konudaki hassasiyetimizi büyük ölçüde ifade ettik. Son 45 günde, Türk Lirası yüzde 10 değer kaybetti. Bu rakam ciddi bir rakam. Yani 45 günde Türk Lirasının bu kadar büyük değer kaybetmesi fiyat istikrarının olmadığını gösteriyor ve bunun yansımaları sokaktaki insana gelecek, sokaktaki insan bunun yansımalarından büyük ölçüde etkilenecek. Esnafından tutun, taşeron işçisine kadar veya işçiye kadar veya işsizlere kadar mutfağı büyük ölçüde etkileyecek bu.

Gördüğümüz tablo şudur; bugüne kadar hep vatandaşın ağzında bir lokma vardı, lokmayı almaya çalışıyordu mevcut hükümet. Şimdi mutfağındaki tencereyi de almaya çalışıyor. Dolayısıyla önümüzdeki süreç bir zam yağmuru olarak vatandaşın önüne gelecek. Bu konudaki bütün duyarlıklarımızı, hassasiyetimizi bir şekliyle ifade ettik. Bunu da ifade etmek zorundaydık zaten. Çünkü bu ülkede her vatandaşın hakkını, hukukunu, geleceğini savunmak iktidarın görevi olduğu kadar muhalefet partilerinin de görevidir. Bu konudaki bütün duyarlıklarımızı bir şekliyle ifade ettik.

“Karakış Fonu kurulmalı”

Dövizin sürekli Türk lirası karşısında yükselmesi ya da Türk lirasının değer kaybetmesinin endişelerini de ifade ettik. Çünkü önümüzdeki kış, az önce söyledim, bir zam yağmuru gelecek; elektrikten, akaryakıttan, doğalgazdan tutun hemen hemen her alanda ciddi sorunlar çıkabilir ve bu konuda ben grup toplantısında bir Karakış Fonu oluşturulması gerektiğini ifade etmiştim. Burada da ismi karakış olmayabilir ama fakirin, fukaranın hakkını, hukukunu korumak açısından, onların pahalı elektrik, pahalı doğalgazla karşılaşmamaları açısından, en azından bütçelerine belli zaman dilimleri içinde katkıda bulunmak için bir fonun oluşturulması gerektiğini ifade ettim. Bu fon mutlaka olmalı, aksi halde bu kış vatandaşlar için çok kötü olacak, bunun da altını özenle çizmek isterim.

Erdoğan’a çağrı: “MB’nin kimliğine saygı göster”

Merkez Bankasının bağımsızlığına müdahale eden kişinin Erdoğan olduğunu ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz, Mısır’daki sağır sultan da biliyor. Faiz oranları düşsün veya faiz oranları şu seviyeye insin diye ilk bilgiyi veren, kamuoyunu bilgilendiren kişinin veya bu konuda talimat verdiğini söyleyen kişinin Erdoğan olduğunu biliyoruz.

Buradan Erdoğan’a açık ve net çağrı yapıyorum: Lütfen Merkez Bankasının kurumsal kimliğine saygı göster ve Merkez Bankasının faiz yükselir mi, faiz düşer mi bu konuda kararı sen değil, bu konuda kararı liyakatli kişiler versinler. Eğer onlar bu kararı verebilirlerse o zaman dünyada pek çok finans kuruluşu da doğal olarak Merkez Bankasına saygı gösterecektir. Bugün bu kararı büyük ölçüde Erdoğan’ın verdiğini ben de biliyorum, herkes biliyor, pek çok finans çevresi de bunu biliyor. Dolayısıyla sıcak siyasetin buraya girmesinden rahatsızız ve bu rahatsızlığımız bir şekliyle dile getirildi.

Kavcıoğlu: “Merkez Bankası en gözde kurumlarımızdan birisi”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’ndan sonra TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu da, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Sağ olsunlar geldiler, karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Eleştiri konularında açıklamalar yaptık. Merkez Bankası, bu ülkenin en gözde kurumlarından birisidir. MB’nı yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü ifade ettik.

Merkez Bankası kadrolarıyla, rezervleriyle güçlüdür. Gereken kararları kendi içinde alır. Fiyat istikrara mücadelesinde ilgili kararları almaktadır. Rezervlerimiz 125 milyar dolara yaklaşmıştır. Son 7 ayda 35 milyar dolar gerçek rezerv artmıştır. Rakamlarımız çok güzel bir şekilde gelişmektedir. Bunları anlattık kendilerine, karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk.”

“Görevden almalar konuşulmadı”

Soruları da yanıtlayan Kavcıoğlu, döviz kurlarındaki artış için “Dünyadaki gelişmeler, doların diğer paralar karşısındaki güçlü değerlenmesi, hepsi etkili” dedi.

Görüşme talebinin CHP’den geldiğini bildiren Kavcıoğlu, “Görevden almalar konuşulmadı. Bunlar bütün kurumlarda olabilen şeyler. Bunların bir kısmı arkadaşların tercihi, bir kısmı bizim. Spekülasyonlara gerek yok. MB’nin bütün rakamları, iletişimi açıktır, nettir. Bunlar üzerinde spekülasyon yapmak bu ülkeye zarar verir” ifadelerini kullandı.

MB’nin yaptıklarını anlattıklarını, kendilerini her zaman arayabileceklerini söylediklerini belirten Şahap Kavcıoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yıllardır faiz indiriyor, faiz artırıyor. İnsanlar bir eleştiri yaparken, biraz dersine çalışması lazım. Bir şey yapacağım diye, bu tür yorumlar yapmak doğru değil. Bu hafta, ayın 21’ine kadar gelişmeleri analiz ederek, Para Politikası Kurulu’nda bir karar vereceğiz.

“Görev değişimlerinin altında bir şey aramak doğru değil”

Bugüne kadar birçok arkadaşımız görevden ayrıldı. Bunun altında bir şeyler aramak çok doğru değil. Tamamen kendi süreci içerisinde gelişen bir görev değişimidir.

TCMB olarak bizim üzerimize bir sorumluluk düşürse, tabii ki üzerimize düşen sorumluluğun gereğini yerine getiririz, getiriyoruz.

PPK haftasına giriyoruz. Çok yorum yapmamız doğru değil. Ülkemiz için en doğru, en iyi kararı vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

Rezerv tanımı açık. Bizim rezervlerimiz tamamen IMF’nin tanımına uygundur. 125 milyar dolar, ortalamanın üzerinde bir rezerv noktasına geldik. 35 milyar doların üzerinde bir rezerv artışı oldu 7 ay içerisinde. Eksi rezerv çıkarmak için… Dünyada böyle bir rezerv tanımı yok. Bunun dışındaki tartışmalar anlamsız ve yersizdir. Onlara açıkladık, makul karşıladılar.”

Fotoğraflar: CHP Fotoğraf Servisi

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.