Gıda Hattı

Keten Tohumu

21 Ağustos 2007, 17:40
Paylaş
Keten Tohumu

 Mavi çiçekli şifa kaynağı
Keten Tohumu

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’nün kanser önleyici gıdalar arasına aldığı 6 bitki çeşidinden biri Keten Tohumu...

Güvenirliğinin yüksekliği ve başka ilaçlarla etkileşmemesi nedeniyle ideal bir gıda bütünleştirici olan Keten tohumu binlerce yıldır insanoğlu tarafından gıda olarak kullanılıyor.

Bir çok hastalığa iyi geldiği gibi, dozunda kullanıldığında iyi bir diyet unsuru aynı zamanda. Latince adı 'Linum Usitatissimum' olan ve ‘çok faydalı bitki’ anlamına gelen  keten, dünyada tarımı yapılan ilk ürünler arasında yer alıyor. Keten, Mısırlılar’ dan beri tarımı yapılan ve çok değişik amaçlarla kullanılan, 30-100 cm yükseklikte, mavi çiçekli ve bir yıllık kültür bitkisi. Tohumları; 4-6 mm uzunlukta, yumurta biçiminde, yassı, parlak, kırmızımtırak esmer renkli, kokusuz ve lezzetli. 

Günümüzde Türkiye ve Hindistan dahil olmak üzere dünyanın her yerinde yetiştirilen keten bitkisinin vatanının Mısır olduğu ve milattan en az 5000 yıl önce Mısırlılarca mumyaları sarmak için kullanıldığı biliniyor. Dokumacılık, kumaş yapımının yanında yaklaşık 10.000 yıldır gıda olarak kullanılıyor.

Yüksek oranda lif, Omega-3, Omega-6 yağ asitleri, protein, B12 vitamini, mineral ve amino asit içeren keten tohumu, özellikle mide-bağırsak sistemindeki sorunlar, fazla kilolar, yüksek kolesterol, yüksek kan şekeri, kemik zayıflığı, kalp-damar sağlığı, romatizmal hastalıklar, bazı deri hastalıkları, yaralar, solunum yolu rahatsızlıkları üzerinde olumlu etki yapıyor.

Şifa kaynağı 

Sağlık açısından keten bitkisinin yaprağından tohumuna kadar her tarafı yararlı. Günde bir çorba kaşığı keten tohumu sayesinde pek çok hastalıktan uzak durmak mümkün. Keten tohumu aynı zamanda Omega-3 yağ asitleri bakımından da çok zengin. Somon balığındaki kadar Omega-3 var keten tohumunda. Omega-3, hayvansal kaynak dışında özellikle keten tohumu, semizotu ve fındıkta bulunuyor ve özellikle kalp krizine, pek çok damar hastalıklarına, bazı bağışıklık sistemi hastalıklarına, romatizmal hastalıklara, bazı cilt hastalıklarına karşı koruyucu etki yapıyor.

 Zayıflatıcı özelliği var

Keten tohumunun, içerdiği omega-3 yağ asitlerine bağlı olarak ayrıca zayıflatıcı özelliği de var. Tokluk hissi uyandırarak kişinin daha az yemek yemesine yol açıyor. Günde 1 yemek kaşığı alındığında ayda ortalama 4-5 kilo verilebilir. Keten tohumunu da dozunu kaçırarak tüketirseniz, bağırsaklar fazla yumuşar ve vücut aşırı su kaybeder. Dolayısıyla aşırı kilo kaybı olur. İdeali günde bir yemek kaşığı… Keten tohumunu öğütülmüş halde salatalarınıza, yoğurdunuza, müslinize serpebilir, fırında yaptığınız hamur işlerine katabilir, pilavdan çorbalara, tatlılardan tuzlulara her yemeğinizde kullanabilirsiniz. 

Keten tohumu ciddi miktarda B12 vitamini içeriyor özellikle vejetaryenlerin keten tohumu alımına dikkat etmeleri gerekiyor. Son yıllarda da dünyada vejetaryenlik artarken, vejetaryenlerin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında kansızlık geliyor. Demir ve çinko doğadaki pek çok bitkide var. Ama hayvanlar ve hayvansal protein dışında B12'nin yüksek oranda bulunduğu tek gıda keten tohumu. Dolayısıyla keten tohumu, özellikle vejetaryenler için Vitamin B12 açısından çok gerekli.

Bilinen bir yan etkisi yok  

Keten tohumu yüksek güvenilirliği ve başka ilaçlarla etkileşmemesi nedeniyle ideal bir gıda bütünleştirici. Susama benzeyen, ancak kahverengi olan, parlak bir madde keten tohumu. Özellikle gıda sanayiinde, başta ekmekler, kurabiyeler, börekler olmak üzere pek çok unlu mamullere katılarak da kullanılıyor. 

Keten tohumunu yağ, tohum, ya da öğütülmüş toz şeklinde kullanmak mümkün. Harici kullanımlarda, egzama ve sedef  hastalıklarında, yaraların çabuk iyileşmesinde ve nasırlarda kompres olarak kullanıldığı gibi, ağız boşluğu, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarında gargara olarak da kullanılır. Bu Mavi Çiçekli bitkinin, insan vücuduna faydaları saymakla bitecek gibi değil. Denemenizde, hatta günlük yaşamınıza sokarak beslenme alışkanlığınızı yenilemede fayda var. Özellikle diyet yapan hanımlara önerimiz bir an evvel aktarlara uğrayıp satın almaları…Neredeyse tam bir şifa deposu olan Keten tohumu; gıdalarla birlikte kullanıldığında, inanılmaz faydalar sağlıyor. 

Tüm bu faydaları sağlamak için, keten tohumunu kaynatarak içebilirsiniz, öğütüp toz haline getirip bir kaşıkla ağzınıza atıp suyla birlikte içebilirsiniz. Kullananlar kavrularak tüketildiğinde daha lezzetli olduğunu söylüyorlar. 

 Siz de sağlığınıza, kilonuza dikkat edenlerdenseniz, keten tohumu tam size göre…Nasıl tüketeceğinizin, nelere iyi geldiğinin ipuçlarını biz verdik. Gerisi size kalmış…

Keten tohumu ne içerir?

• Omega-3, Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri 

• Yüksek oranda çözünür ve çözünmez lif 

• Protein 
 
• Lignanlar (kansere karşı maddeler) 

• Vitaminler 

• Mineraller 

• Aminoasitler

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.