Gıda Hattı

Kestane kurtarma operasyonu!

15 Aralık 2017, 12:02
Paylaş
Kestane kurtarma operasyonu!

Kestane ağaçlarının ölümüne neden olan kestane kanseri ile mücadelede, İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Yılanlı ile Kiraz ilçesine bağlı Dokuzlar mahalleleri "pilot bölge" seçildi. Hastalık, yıllık milyonlarca lira tutarında rekolte kaybına neden oluyor.

Kestane üretiminde Türkiye'nin en önemli merkezleri arasında yer alan Küçük Menderes'ten yükselen "imdat" çağrısı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni harekete geçirdi.

kestane-kanseri-gidahattiBölgedeki üreticilerin kestane ağaçlarında görülen ve yıllık rekolteyi büyük ölçüde düşüren ölümcül hastalıkla mücadele için Ödemiş'e bağlı Yılanlı ile Kiraz'ın Dokuzlar mahalleleri "pilot bölge" seçilerek, belediye desteğinde kestane kanseri ile mücadele çalışmaları başlatıldı.

Hastalıkla mücadele ekipleri kuruluyor

Hastalığın yayılmasını önlemek ve yüksek bulaşıcılık riski nedeniyle havza bazlı topyekun mücadelenin yapılabilmesi için Büyükşehir Belediyesi ile Yılanlı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında protokol imzalandı.

Protokole göre, Yılanlı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, budama ve hastalıklı dokuların temizlenip göztaşı-ardıç katranı karışımının sürülmesi ve atıkların araziden uzaklaştırılarak bertaraf edilmesi işlerini yapacak ekipler kuracak. Bu ekiplere uygulama konuları hakkında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından eğitim verilecek. Verilen eğitimlerden sonra kooperatifin budama ve koruma uygulamalarına destek için talep ettiği malzeme, alet ve makineler de belediye tarafından temin edilecek.

kestane-kanseri-mucadele-gidahattiİzmir Büyükşehir Belediyesi, proje kapsamında kooperatife, oluşturacakları her bir budama ekibi için motorlu testere, pulverizatör, sırt motorlu keski, uzatmalı makas, nacak / balta, kabuk temizleyici tahra, saplı testere, uzatmalı merdiven, paraşüt tipi bel destekli emniyet halatı, halat, üstten saplı motorlu testere ve dezenfeksiyon için klor, budama ve yaradan temizlenmiş yüzeylerin korunması için göztaşı ve ardıç katranı desteği sağlayacak.

Pilot bölge seçilen Yılanlı ile Kiraz'ın Dokuzlar mahallelerinde üreticiler ile kestane kanseri hastalığı ve mücadelesi ilgili bilgilendirme ve eğitimler başlatıldı. Toplantılarda hastalığın yayılmasına neden olan yanlış uygulamalar anlatıldı, alınacak önlemler hakkında ziraat mühendisleri tarafından bilgi verildi.

kestane-hasat-gidahattiYıllık kayıp 500-600 ton

Yılanlı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Sami Girgin, kestane kanserine rağmen yaklaşık 2 bin ton kestane ürettiklerini belirterek, hastalık nedeniyle yaşanan rekolte kaybının ise 500-600 ton civarında olduğunu söyledi. Yıllık 10-12 milyon TL civarında bir kaybın söz konusu olduğunu bildiren Girgin, “Kestane bizim başlıca geçim kaynağımız. Son 15-20 yıldır artarak devam eden kestane kanseriyle bugüne kadar kendi imkanlarımızla mücadele etmeye çalıştık. Ancak sorunun boyutları büyüyünce kooperatif olarak Büyükşehir Belediyesi'nden yardım talebinde bulunduk. Gerekli teçhizat ve ekipmanla birlikte bu hastalığın yayılmasını durdurabilmek, ağaçların ömrünü uzatmak için mücadele edeceğiz. Hedefimiz ürün kaybı olmadan köylünün geçimini sürdürebilmesi” dedi.

kestane-kanseri-agac-gidahattiKestane kanseri nedir?

Bir tür mantarın neden olduğu kestane kanseri, başta meyve verimi olmak üzere kestane ağacından elde edilen diğer ürünlerde azalışlara neden oluyor. Bir orman ağacı olarak da ormanın ekolojik dengesi üzerinde önemli bir paya sahip olan kestane ağacının azalması, doğal dengenin bozulmasına yol açabildiği gibi, Türkiye kestane popülasyonundaki genetik çeşitliliğin de kaybına neden olabileceği dile getiriliyor.

Ülkemizde 90'lı yıllarda görülmeye başlayan hastalık, özellikle son 10 yıldır İzmir ve çevresinde de etkili oluyor.

İzmir'in en önemli tarımsal ürünleri arasında yer alan kestane, Küçük Menderes Havzası'nda yaygın yetiştirme alanlarına sahip. Bölge, yıllık üretim miktarı açısından ülkemizde 3. sırada yer alıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.