Gıda Hattı

Kereviz nasıl yetiştirilir? Kereviz nerede yetişir? Kerevizin faydaları nelerdir?

27 Ekim 2021, 13:16
Paylaş
Kereviz nasıl yetiştirilir? Kereviz nerede yetişir? Kerevizin faydaları nelerdir?
Kereviz nasıl yetiştirilir? Kereviz nerede yetişir? Kerevizin faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Kereviz hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Kereviz nasıl yetiştirilir? Kereviz nerede yetişir? Kerevizin faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Kereviz hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Kereviz nasıl yetiştirilir?

Kereviz tohumla veya toprak altı gövdesi ile üretilebilir. Kereviz tohumları ile üretim yapmak kolaydır. Yaklaşık bir ay sonra da fide verir. Kereviz ekim ayının sonlarına doğru, yeşil yapraklı gelişmiş bitkiye dönüşür. Gelişen fideler birer birer sökülür. Sonra gevşek ve bol gübreli bahçelere, 25-30 santimetre aralıklarla dikilir. Bu fideler, ekim sonuna doğru, yaklaşık 40-50 santimetre kadar boylanır. Bol yeşil yapraklı, gelişmiş birer bitkiye dönüşürler. Toprak altı gövdesi, kasım-ocak ayı arasında, topraktan sökülerek kullanılır.

Kışları ılık, yazlar kurak ve fazla sıcak olmayan yerlerde gelişimi çok iyidir. Yetiştirme zamanında en fazla 15-20 derece sıcaklık ister. Yüksek veya düşük sıcaklık değerleri kereviz için iyi değildir. 30 dereceniz üzerine çıkan sıcaklıklar kerevizi olumsuz etkiler. Kereviz tohumlarının toprakta çimlenmeleri için en az 4 derece sıcaklık gerekiyor. -1 dereceye kadar dayanabilen kereviz bitkisini ilkbaharda yaşanan geç donlar olumsuz etkiler. -2 derecedeki sıcaklık değerlerinde toprak içerisinde bulunan kereviz köklerinin yumruları hasar görür.

Nemli deniz kıyıları ile güçlü topraklarda kerevizden çok miktarda mahsul alınır. Soğuklara bir hayli dayanıklı olan kereviz kurak ve sıcak şartları sevmez. Kerevizler ışık şiddeti ve miktarına fazla tepki göstermez. Bununla beraber ışığı da fazla sevmez. Kerevizlerin gölgelik alanlarda gelişimleri daha iyidir. Kerevizler için fazla rüzgar da iyi bir durum değildir. Bununla birlikte havadar alanları severler. Havasız ve ücra yerlerde kerevizin gelişim hızı düşer.

Kereviz hangi bölgede yetişir?

Kereviz, öaydanozgiller familyasındandır. Avrupa, Akdeniz havzası ile Kafkasya”da yetişen yabani kerevizlerin ayıklanma ve ıslahı ile elde edilmiş ikiyıllık, çok kokulu, otsu tarım bitkisidir. Ülkemizde bolca yetiştirilmekte olan kereviz, 30-100 cm. Boylanabilir.

Kereviz hangi mevsimde yetişir?

Kereviz tohumun geniş bir ekim zamanı vardır. İlkbaharda başlayan kereviz tohumu ekimi yaz ve sonbahar aylarında devam edebilir. Kış aylarında ise ekilmesi öneri edilmez. Genellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları kereviz tohumuna uygun olan zamanlardır.

Kerevizin faydaları nelerdir?

  • Antidoksanlar sayesinde vücutta iltihap toplanmasını engeller. Eklem ağrıları ve akciğer enfeksiyonları gibi hastalıkları olanlar için kereviz fazlası ile faydalıdır.
  • Bağırsak ve sindirim sistemini düzenleyerek vücudu temizler.
  • Mide asidini düzenleyen kereviz, reflüden şikayetçi olanlar için sık olarak önerilir.
  • Yüksek lif ve su oranına sahip olan kereviz, sindirim sistemini düzenleyen bitkilerden bir tanesidir. Kereviz tohumu idrar söktürücü olması ile bilinir.
  • Kereviz, sahibi olduğu fenolik maddeler sayesinde kasların gevşemesini sağlar. Böylelikle kan basıncını ve kalp atışını düzenler.
  • A vitamini ve beta-karoten bakımından zengin bir içeriği olan kereviz, cildi korur ve cildin onarılmasında rol oynar.
  • Kemiklerin güçlenmesinde ve kemik hastalıklarıyla mücadelede kereviz çok büyük bir etkiye sahiptir.
  • Kanın düzgün bir biçimde pıhtılaşmasına yardımcı olur
  • Kadınların adet dönemlerinin düzenlenmesinde yarar sağlar

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.