Gıda Hattı

Kepekten doğal yollarla kurtulabilir miyiz?

23 Ocak 2022, 11:41
Paylaş
Kepekten doğal yollarla kurtulabilir miyiz?

Saç derinizdeki kaşıntılı, beyaz deri pulları ile karakterize olan kepekle baş etmek rahatsız edici ve utanç verici olabiliyor. Ayrıca kafa derinizde yağlı lekeler ve ciltte karıncalanma gibi başka semptomlara da neden olabiliyor.

Bununla birlikte, tedavisi kolay. Nispeten yaygın diyebiliriz. Bazı raporlar bu durumun dünya çapında bebeklerin %42'sini ve yetişkinlerin %1-3'ünü etkilediğini tahmin ediyor.

Kepek kuru cilt, seboreik dermatit, saç ürünlerine duyarlılık ve kafa derinizde yaşayan belirli bir mantar türünün üremesi gibi birçok faktörden kaynaklanabiliyor.

Evde basit çözümlerle kepekten kurtulmanıza yardımcı olabilecek bir dizi basit yöntem bulunmakta. İşte bunlardan bazıları!

Hindistan cevizi yağı

Sağlığa birçok faydasıyla tanınan hindistancevizi yağı, kepek için doğal bir çare olarak da kullanılyor.

Cildin nemini artırarak ve kepeği kötüleştirebilecek kuruluğu önleyerek işe yarayabiliyor.

Bazı araştırmalara göre hindistancevizi yağı, nemlendirici olarak uygulandığında cilt nemini iyileştirmede mineral yağ kadar etkili olabiliyor.

Aloe vera

Aloe vera, genellikle cilt merhemlerine, kozmetiklere ve losyonlara eklenen bir sukulent türü. Cilde uygulandığında yanıklar, sedef hastalığı ve uçuk gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabiliyor. Hatta aloe vera, iltihabı azaltabilecek ve kepek semptomlarını azaltabilecek antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendiriliyor. Genellikle kepek için doğal bir çare olarak kullanılıyor. Bunun nedeni, sirkenin asitliğinin, kafa derinizdeki ölü deri hücrelerinin dökülmesini uyarmaya yardımcı oluyor.

Elma sirkesinin ayrıca mantar üremesini azaltmak ve böylece kepekle savaşmak için cildinizin pH'ını dengelediği söyleniyor.

Kabartma tozu

Kabartma tozu, hızlı, kullanışlı ve kolayca bulunabilen bir  ürün.

Son olarak ölü cilt hücrelerini yok etmek, pullanma ve kaşıntıyı azaltmak için nazik bir cilt yenileme görevi gördüğüne inanılıyor. Ayrıca kepek tedavisine fayda sağlayabilecek mantar önleyici özelliklere de sahip.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.