Gıda Hattı

Kepçe kulak sorunu çocuklarda travma yaratıyor

17 Eylül 2021, 09:57
Paylaş
Kepçe kulak sorunu çocuklarda travma yaratıyor
Estetik açısından kulak büyük bir öneme sahip. Kulak Burun Boğaz(KBB) ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Harun Küçük, kepçe kulak sorunun tedavisinin mümkün olduğunu söyledi ve bu sorunun çocuklarda travmalara ve özgüven problemlerine neden olan bir problem olduğuna değindi.

Halk arasında ‘kepçe kulak’ olarak anılan dış kulak deformitesinin en sık görülen kulak şekil bozukluğu olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Harun Küçük, "Kepçe kulak sorunu çocuklarda sıklıkla görülen problemlerden birisidir. Kepçe kulak, kulak ile kafa arasındaki açının normalden daha fazla olmasından kaynaklanır.

Sağlık açısından herhangi bir problem oluşturmuyor. Fakat sosyal çevrede çok ciddi sorunlar oluşturabiliyor. Özellikle çocuklar arasında bu problem farkında olmadan çocukları kırabiliyor, incitebiliyor. Bu da psikolojik olarak çocukta sorunlar oluşturabiliyor.

Özgüven kaybına neden oluyor

Kepçe kulak görünümü özellikle okul çağındaki çocuklarda travma yaşatıyor ve özgüven problemleri oluşturabiliyor. Psikolojik değişim ve gelişimin yaşandığı çağlarda estetik görünüm, çocuklar için büyük bir sosyal sorun olarak karşısına çıkıyor. Bu sorunu yaşayan çocuklar arkadaşları tarafından belli bir dönem alay konusu olmakta, çocuğun psikolojisinde telafisi zor kalıcı izlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Kepçe kulak sorununun tedavisi cerrahidir. Aileler çocukların büyüdükçe kepçe kulak sorununun ortadan kalkabileceğini düşünse de tıbbi destek almaları gerekmektedir" diyerek sözlerine son verdi.

(İHA)

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.