AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Kentleri sıcak basıyor!

Kentleri sıcak basıyor!
2100 yılına doğru kentsel alanlarda sıcaklığın, kırsal alanlara göre 4°C daha yüksek olacağı tahmin ediliyor.
19 Temmuz 2021, 13:14

Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği ile aşırı hava olaylarındaki artışlar endişeye yol açıyor. Yapılan bir çalışma, 2100 yılına doğru kentsel alanlarda sıcaklığın, kırsal alanlara göre 4°C daha yüksek olacağını ortaya koydu.

İnsanoğlunun yaşam alanı olan gezegenimizin kara yüzeyinin yalnızca %3’ünü kaplayan şehirler, dünya nüfusunun yarısından fazlasına ev sahipliği yapıyor.

Kentsel alanlar, sıcaklık değişimlerine karşı daha hassas!

Dünya genelinde sıcaklıklar, antropojenik iklim değişikliğinin bir sonucu olarak yükseliyor ve kentsel alanlar, sıcaklıktaki değişikliklere karşı özellikle hassas.

earth.org sitesinin haberine göre, ABD'deki şehirler, çevrelerinden ortalama olarak 5,5°C daha sıcak. Bu, şehirlerin gelecekteki sıcaklıkları için ne anlama geliyor? Yakın zamanda yapılan bir araştırma, şehirlerin çevredeki kırsal alana göre 4°C daha sıcak sıcaklıklar yaşayabileceğini ortaya koydu.

Kentsel Isı Adası etkisi nedir?

Kentsel ısı adası (KSİ) etkisi, kentsel alanların, çevresindeki kırsal alanlara göre önemli ölçüde daha sıcak hava yaşadığı olgu olarak tanımlanıyor. Şehirlerdeki birçok bina ve yüzeyin yapıldığı koyu renkli malzemeler, güneşin radyasyonunu emer ve tutar, daha sonra bu ısıyı geceleri serbest bırakır.

Bu yılın başlarında yayınlanan bir makalenin başyazarı olan Illinois Üniversitesi Profesörü Lei Zhao, “Bir kentsel alanın büyüklüğü ile iklim değişikliğinin insan deneyimi üzerindeki etkisi arasında orantısız bir ilişki olduğunu” söylüyor.

Yakın zamana kadar, özellikle kentsel ortamlarda KSİ etkisi dikkate alındığında, sıcaklıkların nasıl değişeceğine dair veri eksikliği vardı. Bu öncelikle küresel ölçekli modellerde kentsel alanların bulunmamasından kaynaklanıyor. Zhao, “Neredeyse tüm modellerde kentsel temsil yok. Şehirler çok küçük bir alanı kaplasa da, küresel ısınmada insan etkisinin büyük bir kısmı burada gerçekleşiyor. Böylece kentsel alanlara özgü çok modelli iklim projeksiyonları sağlayarak bu açığı kapattık” dedi.

iklim-degisikligi-3-gidahatti

 

Kentlerde sıcaklık artarken, nem düşecek

Çalışma, bu yüzyılın sonuna kadar şehirlerin orta seviye emisyon senaryosu için 4,4°C (en yüksek sera gazı emisyonu senaryosu için) veya 1,9°C daha sıcak olabileceğini belirledi. Kentsel alanlarda sıcaklıkların artması beklenirken, daha sıcak havanın daha fazla nem tutabilmesi, bunun da nemde düşüşe yol açması bekleniyor. Bu, bitkilerden ve bitki örtüsünden nemin salınması bir soğutma etkisine yol açtığı için sıcaklıkları daha da etkiler.

Çalışma, özellikle dünya nüfusunun yaklaşık %70'i göz önüne alındığında, şehirlerin geleceğinin ne kadar kırılgan olduğunu ve hala önemli bir dikkat gerektirdiğini net bir şekilde ortaya koydu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.