Gıda Hattı

Kent, Coca-Cola'da CEO koltuğuna oturdu

2 Temmuz 2008, 11:06
Paylaş

Muhtar Kent, dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketi Coca-Cola’da CEO görevini resmen devralarak en üst düzey yönetici konumuna geldi.

Görev devri nedeniyle Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Muhtar Kent’in Coca-Cola şirketi’ni daha da ileri başarılara taşımasının beklendiği” vurgulandı.

Önceki CEO Neville Isdell’e gösterdiği üstün liderlik için teşekkür eden Kent, “Yönetim Kurulumuzun şahsıma gösterdiği güvene müteşekkirim. Şirketimizi önümüzdeki yıllarda daha ileri noktalara taşımak yolundaki beklentileri gerçekleştirebilmem konusunda bana gösterilen bu güvenden büyük onur duyuyorum” şeklinde konuştu.

The Coca-Cola Company bünyesine 1978 yılında Atlanta’da katılan Kent, Atlanta, İtalya ve Hollanda ’daki değişik satış ve pazarlama görevlerinden sonra, 1985 yılında şirketin Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü olarak atandı.

1989-1995 yılları arasında ise, The Coca-Cola Company ’nin 23 ülkedeki faaliyetlerini yönetmek üzere Doğu ve Orta Avrupa Bölümü Başkanı unvanını aldı.

1995-1998 döneminde Coca-Cola sisteminin şişeleyici ortaklarından Amatil Avrupa’nın Murahhas Azası olarak görev yapan Kent, 1999-2005 yılları arasında, Türkiye’de Coca-Cola İçecek ’in en büyük hissedarı Efes İçecek Grubu’nun Başkan ve Murahhas Azalığını yürüttü.The Coca-Cola Company’ye 2005 yılı Mayıs ayında Kuzey Asya, Avrasya ve Orta Doğu Bölgeleri Grup Başkanı olarak geri dönen Kent, 2006 Ocak ayında şirketin Kuzey Amerika dışındaki tüm ülkelerdeki faaliyetlerini yönetmek üzere Coca-Cola International Başkanı olarak atandı.

2006 sonunda İcra Başkanlığı (COO) görevine getirilen Muhtar Kent, 1 Temmuz 2008 itibariyle Coca-Cola şirketinin en üst düzey yöneticilik görevini üstlenmiş oldu.Dünyanın en büyük alkolsüz içecek Coca-Cola 200’den fazla ülkede her gün yaklaşık 1.5 milyar bardak alkolsüz içecek satıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.