Gıda Hattı

Kenelerle bulaşan hastalıkların sayısı gün geçtikçe artıyor! Peki neden?

3 Mart 2022, 12:46
Paylaş
Kenelerle bulaşan hastalıkların sayısı gün geçtikçe artıyor! Peki neden?

Bunun nedeni kene ekolojisinin, arazi kullanımı ve iklimin karmaşık etkileşimiyle birleştiğinde bu böceklerin taşıdığı patojenlerin yayılmasını sağlaması olabilir. Nedenlere daha yakından bakalım!

Ilık bir bahar gününde, hastalık ekolojisti Daniel Salkeld, San Francisco'nun kuzeyindeki Marin County'nin kıyı çalılıkları ve  tepelerinde yürüyüş yapıyor. Kene toplamak için en sevdiği yerlerden biri.

Yürürken, bir direğe bağlı beyaz bir flanel battaniyeyi takip ediyor ve her 20 metrede bir duruyor, flaneli dikkatle inceliyor. Burdaki keneleri alıyor. Bilim insanı daha sonra bu keneleri laboratuvarda inceliyor.

Sert keneler insanlara bir dizi bakteri, virüs ve parazit bulaştırarak hem bilinen hem de bilinmeyen bir dizi hastalığa neden olabiliyor: Lyme hastalığı, Rocky Mountain benekli humması, Colorado kene ateşi, babesiosis, tularemi ve daha fazlası.

Kenelerin sayılarını arttıran faktörler!

Keneler, sivrisinek gibi diğer vektörlerle karşılaştırıldığında, kısmen uzun süre yaşadıkları için hastalık bulaştırmada ustadırlar. Hastalık taşıyan kenelerin çoğu iki ila üç yıl yaşar ve dört aşamalı yaşam döngüleri boyunca (yumurtadan larvaya, periden yetişkine kadar ilerleyen) birden fazla konağın kanıyla beslenirler.

Bu onlara daha sonra birini ısırdıklarında tükürükleri yoluyla bulaştırabilecekleri bir patojeni yakalama fırsatı veriyor.

Bilim insanları kenelerin bir dizi hayvanın kanına dokunabilmesinin, kene hastalıklarının ekolojisini anlamayı zorlaştırdığını söylüyor. İşte bir kenenin yaşamı boyunca çok sayıda konağın kanını emmesi yeni patojenkerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

İklim değişikliği muhtemelen araknidlerin çeşitli türleri için kene habitatının genişlemesine katkıda bulunuyor.

Artan sıcaklıkların kenelerin yaşam döngülerinin hızlanmasına olanak tanıdığını ve potansiyel olarak üç yıllık yaşam döngüsünü iki yıla indirdiği biliniyor. Ve daha sıcak kışlar, kenelerin bir zamanlar onları öldürecek olan habitatlarda hayatta kalma olasılığını artırıyor.

Küresel olarak, bazı alanlar keneler için fazla kuru olabilirken, artan sıcaklıklar daha yüksek rakımları ve daha kuzeydeki iklimleri açtıkça kene habitatının genel alanının büyüyeceği tahmin ediliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.