Gıda Hattı

Kekik nedir? Kekik faydaları ve zararları nelerdir?

28 Nisan 2022, 09:15
Paylaş
Kekik nedir? Kekik faydaları ve zararları nelerdir?
İnsan sağlığı açısından faydaları saymakla tükenmeyen kekik sağlık açısından tüketimi haricinde yemeklerde'de kullanılmaktadır. Peki, Kekik nedir? Kekik faydaları ve zararları nelerdir? İşte merak edilenler.

İnsan sağlığı açısından faydaları saymakla tükenmeyen kekik sağlık açısından tüketimi haricinde yemeklerde'de kullanılmaktadır. Peki, Kekik nedir? Kekik faydaları ve zararları nelerdir? İşte merak edilenler.

KEKİK NASIL TÜKETİLİR?

Çorbalar haricinde, ana yemeklerde'de kullanmanın dışında, kekiği çay olarak demleyerek tüketmek inanılmaz faydalı oluyor. Kekiği kaynatarak 70-80 derecede soğutulmuş ılık suyun içine koyarak 15-20 dakika demlendirip rahatlıkla tüketebilirsiniz. Fakat kan sulandırıcı ilaçlar ve tansiyon ilaçları kullanan kişiler kekiği az miktar'da tüketmelidir.

PEKİ KEKİĞİN FAYDALAR NELER?

KEKİK KAN BASINCINIZI DÜŞÜRÜR!

Kekik çayının hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürmesini sağlayarak hipertansiyonu azaltmaya yardımcı oluyor. Ayrıca, "kötü" LDL kolesterolü düşürerek kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini azaltıyor.

Yemeklere tuz yerine kekik ekleyerek ortaya çıkan güzel sonucu görebilirsiniz.

ÖZELLİKLE KIŞ AYLARINDA DÜŞEN BAĞIŞIKLIK İÇİN BİREBİR!

Kekik çok iyi C ve A vitamini kaynağıdır. Vücudun enfeksiyonlar ile mücadelesinde çok iyi bir savaşçıdır. Bu yüzden soğuk algınlığının geldiğini hissettiğiniz anda kendinize bir kekik çayı yapmak mükemmel bir çözüm olacaktır.

Aynı zamanda var olan öksürüğü boğaz kaslarını gevşeterek rahatlatacaktır. Özellikle kekik yağını kaynar suya damlatıp buhar banyosu yaparak etkisini görebilirsiniz.

Mide ve bağırsak sorunlarınızın çözümü kekikte saklı!

Kekik, yiyeceklerdeki ve bağırsağınızdaki zararlı mikropları azaltmaya yardımcı olan ve genel bağırsak sağlığınızı iyileştiren antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca sağlıklı karaciğer fonksiyonunu desteklemeye ve midenizdeki mide zarını asitten korumaya yardımcı olan mide mukus katmanlarını artırmaya yardımcı olmaktadır.

YEMEK SONRASINDA YAŞANAN HAZIMSIZLIĞI ÖNLÜYOR!

Bağırsakta'ki mukozayı ortadan kaldırmaya yardımcı olan kekik çayı özellikle falza kaçırılan yemeklerden sonra yaşanılan hazımsızlığı önlemek için çok önemlidir.  Yemeklerden sonra içeceğiniz bir fincan kekik çayı hazımsızlık yaşamanızı önleyecektir.

Sayılan faydaların dışında kekik, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye çok yardımcı olacaktır.

Ayriyetten: Kekiği, kekik yağı şeklinde psikolojik olarak rahatlamak içinde kullanabilirsiniz.

NE ZAMAN TÜKETEBİLİRİZ?

Yemeklerden sonra hazımsızlık yaşanıyor ise, yemekten sonra bir fincan şeklinde kekik çayı içebilirsiniz.

Kekik çayını gece uyumadan önce de bir fincan olarak içebilirsiniz. Sinir sisteminize iyi gelerek sizi sakinleştirir ayrıca, içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklığınıza destek olur.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.