Gıda Hattı

Kefir nedir? Kefirin faydaları nelerdir? Kefiri kim buldu?

10 Ocak 2019, 01:37
Paylaş
Kefir nedir? Kefirin faydaları nelerdir? Kefiri kim buldu?

Kimilerine göre şifa kaynağı kimlerine göre gençlik iksiri.. Peki kefir nedir? Kefirin faydaları nelerdir? Kefiri kim buldu? İşte kefir hakkında bilinmesi gerekenler...

Kimilerine göre gençlik iksiri olan kefir nedir?

Kuzey Kafkasya kökenli probiyotik bir süt ürünü olan kefir, Kafkasyalıların sağlıklı ve uzun yaşamlarının sırrı olarak kabul ediliyor. Sütün mayalanması ile elde edilen, fermente bir süt içeceği olan kefir,  sodalı ayranı andıran tadıyla adeta bir gençlik iksiri.

Kefirin faydaları nelerdir
Kefirin faydaları nelerdir?

Kefirin faydaları nelerdir?

Doğal enerji ve şifa kaynağı olan kefirin içinde bol miktarda mineral, kalsiyum ve magnezyum bulunuyor.

Kefirin sinir sistemi üzerinde yarattığı rahatlatıcı etkiye dikkat çeken uzmanlar, bu minerallerin, kemik ve kas yapısını güçlendirdiğini kaydetti.

Kefirdeki vitaminlerin kan dolaşımını düzenleyip, kan bozukluklarını giderdiğini belirten uzmanlar, Hepatit A ve B hastalıklarının tedavisinde önemli role sahip olduğunu bildiriyor.

B1, B12, ve K vitaminlerince zengin olan, sindirilebilir protein, çeşitli mineral maddeler ve esansiyel amino asitleri içeren kefir, dünyanın bir çok yerinde tüberküloz, kanser ve gastrointestinal bozukluklar gibi hastalıkların  tedavisinde destekleyici unsur olarak kullanılıyor.

Kansere karşı koruyucu

Bileşimindeki selenyum, hücreler üzerinde antioksidatif etki gösteren kefir, kansere karşı çok önemli faktör olarak değerlendiriliyor. Yaşlanmayı yavaşlatıcı etkiye sahip bir mineral olan Selenyum,  birçok hastalığın oluşumunu engelliyor. Kefirdeki Antioksidan vitamin ve mineraller hücre yenilenmesini sağlayarak, çeşitli hormonların seviyelerini dengeliyor.

Başta üreme hormonları olmak üzere, kortizol, insülin ve beyinde önemli işlevi olan serotonin (mutluluk) hormonu ile adrenalin hormonu üzerinde olumlu etkiler yapan kefir, mide ve pankreas gibi bazı organların salgılarını artırarak, başta ülser olmak üzere sindirim rahatsızlıklarına karşı iyileştirici rol oynuyor.

Bağışıklık sistemi için bir kalkan

İnsan sağlığını doğrudan etkileyen faydalı, zararlı ve nötr etkilere sahip toplam ağırlıkları 1-1,5 kilo arasında değişen, 500’den fazla türde yaklaşık 100 trilyon mikroorganizmayı barındıran sindirim sistemi florasında yaşayan, probiyotik denilen bu dost mikroorganizmalar bağışıklık sistemi için bir kalkan oluşturuyor.

Kefirin, yüksek tansiyon, bronşit, karaciğer, böbrek enfeksiyonları, kan dolaşımı, sinirsel rahatsızlıklar, iştahsızlık ve uykusuzluğa karşı da etkili olduğu gözlenmiştir.

Rusya'da yapılan bir araştırmada yoğurtta 2 adet olan probiyotik bakterinin kefirde 25-30 adet olduğunun tespit edilmesi ile ünlenerek İskandinav ülkeleri, Avrupa, Amerika ve Japonya’da da üretilmeye başlandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.