Gıda Hattı

Kedileriniz sizi görmese de nerede olduğunuzu biliyor! Nasıl mı?

21 Kasım 2021, 16:00
Paylaş
Kedileriniz sizi görmese de nerede olduğunuzu biliyor! Nasıl mı?

Kedilerin birçok ilginç huyu vardır. İnternette kedilerin şaşırtıcı davranışlarını gösteren sayısız video var. Şimdilerde, yeni bir araştırma, kedilerin ilginç bir özelliğini daha ortaya çıkardı…

Yeni bir çalışmaya göre, kediler birlikte yaşadığı kişilerin seslerini takip ederek, nerede olduklarını sürekli takip ediyor.

Araştırmadan elde edilen veriler PLOS ONE dergisinde yayınlandı.

Keşif, kedilerin bilişsel becerisinin ‘nesne sürekliliği’ adı verilen bir kavramı kullandığını gösterdi. Bunun anlamı, kedilerin bir nesneyi görmese de, halen var olduğunu bilmeleri.

Aslında evcil kedilerin bu bilişsel beceriye sahip olduğu, daha önce de biliniyordu. Ancak yeri araştırmada, ses duyusunun kedilerin çevreyi ve etraflarında hareket eden cisimleri izleme oynadığı rol gösterildi.

Araştırma nasıl yapıldı?

Çalışmada kediler bir penceresi, 2 kapısı bulunan bir odaya kondu ve kameralarla izlendi. Odanın dışına yerleştirilen hoparlörlerden, yabancı birisinin sesi, kedinin sahibinin sesi ve sosyal olmayan sesler (elektriksel gürültüler) çalındı.

Sesler arka arkaya aynı hoparlörlerden veya farklı konumdaki hoparlörlerden çalındı ve kedilerin bu harekete nasıl tepki verdiği izledi.

Video kayıtların analiz edilmesi, sahiplerinin sesini aynı hoparlörden duyduklarında daha az şaşırdıklarını gösterdi. Ancak sahiplerinin sesi ani bir şekilde farkı bir konumdaki hoparlörden çaldığında, kedilerin kafası karıştı.

Kafası karışan kedilerin kulaklarında bir seğirme hareketi olur. Çalışma kapsamında kaydedilen videoda da, sahiplerinin sesinin ani hareket ettiğini düşününe kedilerin kulaklarının seğirdiği görüldü.

Sahiplerinin yerinin değiştiğini düşünen kediler şaşırırken, sosyal olmayan seslerin yeri değiştiğinde, kediler şaşırma tepkisi vermedi.

Kedilerin sahiplerini görmese de nerede olduğunu akıllarında tuttuklarını, seslerini kullanarak nerede olduklarını anladıklarını gösteren bu sonuçlar, kedilerin sosyo mekânsal bilişsel işleve sahip oldukları anlamına geliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.