Gıda Hattı

Kedilerde bulunan bir bakteri, enfeksiyondan koruyabilir!

24 Ekim 2021, 10:00
Paylaş
Kedilerde bulunan bir bakteri, enfeksiyondan koruyabilir!

Sağlıklı kedilerde bulunan bir bakterinin cildi iyileştirme özelliği bulunan bazı antikorlar ürettiği belirlendi.

Yeni yapılan bilimsel araştırma,  eLife dergisinde yayınlandı. Çalışmada, bu bakterinin sağladığı antikorların insanlarda ve hayvanlardaki enfeksiyonları tedavi etmekte kullanılabileceği belirlendi.

Bilimsel araştırmalarda bu yaklaşıma bakteriyoterapi deniyor. Yani, kötü bakterilere karşı birçok sağlık faydası sağladığı bilinen iyi bakterilerin kullanılması.

Mevcut çalışmada araştırma ekibi, kedilerde bulunan bir bakteriyi, fareleri metisiline dirençli Staphylococcus pseudintermedius’tan (MRSP) korumak için kullandı. Genelde evcil hayvanlarda kullanılan bu bakteri, hayvan yaralı veya hasta olduğunda kontrolden çıkabiliyor.

Araştırma sonuçları, kedilerde bulunan iyi bakterilerin MRSP için güçlü bir koruma sağladığını gösterdi.

California San Diego Üniversitesi’nde tıbbi bilimci olan Richard Gallo, “Sağlıklı, canlı bir kedinin dahi insanlara MRSP’ye karşı koruma sağlaması mümkün. Bu çalışmadan elde edilen veriler, kedi sahibi olmanın faydalarını destekleyen bir argüman niteliğinde” diye konuştu.

MRSP, türler arasında bulaşabilen bir tür. İnsanlarda, kedi ve köpeklerde egzemaya yol açabiliyor. Üstelik adından da anlaşılacağı gibi, metisiline yani antibiyotiğe dirençli olması, tedavi edilmesini güçleştiriyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.