AramaArama
Gıda Hattı

Kediler ve köpekler bir arada yaşayabilir mi?

15 Ağustos 2021, 11:33
Paylaş
Kediler ve köpekler bir arada yaşayabilir mi?

Birçok insanın evinde beslediği evcil hayvanların başında kediler ve köpekler gelir. Peki, doğal yaşamda birbirinden hiç hoşlanmayan bu iki canlı, aynı ortamda sorunsuz bir şekilde yaşayabilir mi?

Kediler ve köpekler çok iyi arkadaş olarak bilinmezler ancak birbirlerine tahammül etmeyi öğrenebilirler. Bazı durumlarda güçlü, sevgi dolu bir bağ geliştirebilirler.

Kedileri ve köpekleri birlikte yaşamalarına alıştırmak için bir dizi uygulama denenebilmektedir.  Sürecin sorunsuz ilerlemesini sağlamak için dikkatli ve sabırlı olmak gerekmektedir.

Kediler ve köpekler, düzgün bir şekilde sosyalleşirlerse ve tamamlayıcı kişiliklere sahip olurlarsa güçlü ilişkiler kurabilirler. Hiç tanışmamış kedi ve köpeklerin birbirine alışması biraz zaman alabilir.

Bununla birlikte, her iki hayvan türü de farklı davranış ve iletişim becerilerine sahiptirler. Örneğin, bir köpek mutluluğunu ve oynama hevesini göstermek için kuyruğunu sallamaktadır. Ancak bir kedi, öfkesini veya hoşnutsuzluğunu belirtmek için aynı şekilde kuyruğunu sallar. Bu durum hayvan sahipleri tarafından iyi bilinmelidir.

Her iki hayvanın, ya doğum ile ya da yavruluktan itibaren birlikte yetiştirilmesi birbirlerine alışması için önemlidir.

Kıskançlığı önlemek için oyuncaklar ve ikramlar gibi ödüllerin yanı sıra dikkat ve övgü eşit olarak paylaştırılmalıdır. Bu iki hayvanın birbirlerine tam uyum sağlayabilmeleri birkaç hafta veya ay sürebilen hassas bir süreçtir. Bu sürecin sorunsuz bir şekilde atlatılması için sabır gerekmektedir. Bu hayvanların iyi geçinip geçinemedikleri çok sıkı takip edilmelidir.

Her iki hayvanın, ilk karşılaştığı yer son derece önemlidir.

  • Kedinin yaşam alanı bölgeseldir. Başka bir hayvan ile paylaşılmasından rahatsızlık duyar.
  • Her iki evcil hayvanın da gözetimli bir şekilde tarafsız bir ortamda bir arada bulunmalarına izin verilmelidir.
  • Zaman zaman kedi ve köpeklerin oyuncaklarının değiştirilmesi birbirlerinin kokusuna alışmaları açısından gereklidir.
  • Tasmalı bir şekilde tanıştırılan hayvanlar birbirlerine alışmaya başladıktan sonra tasma çıkarılıp denetim ve gözetim altında hareketleri dikkatlice izlenmelidir.

Sonuç olarak uygun planlama, ortam ve yöntemler seçildikten sonra kediler ve köpekler birlikte yaşayabilmektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.