Gıda Hattı

Kediler neden mırlar?

26 Eylül 2021, 11:57
Paylaş
Kediler neden mırlar?

Mırlamanın bazen kediler tarafından gönüllü bazen ise içgüdüsel olduğu düşünülmektedir. Araştırmalar kedilerin çeşitli nedenlerle mırıldanabileceğini ortaya koymuştur.

  • İletişim yolu olarak
  • Kendi kendini yatıştırmak için
  • Hatta iyi halini dışarı yansıtma biçimi olarak kullandığı öne sürülmektedir.

Yavru kediler dünyaya geldiklerinde görme ve işitme yetileri tam olarak gelişmemiştir. Yaklaşık iki haftalık olana kadar da bu şekilde kalmaktadırlar. Ancak doğduktan birkaç gün sonra, öncelikle annelerine nerede olduklarını bildirmek ve beslenme zamanında dikkatlerini çekmek için mırlamaya başlamaktadırlar.

Bu davranış yetişkinlikte de devam eder ve akşam yemeği vakti geldiğinde içgüdüsel olarak aynı mırlama sesini çıkarmaktadırlar. Kediler, insanlar onları okşadığında genellikle mırlamaktadırlar. Bu durum da mırlama ile memnuniyet arasında bir ilişki olduğu kanısına varmamızı sağlamaktadır.

Mırlama sesi nasıl oluşmaktadır?

Yapılan bir araştırmada kedilerin, bir insan bebeğinin ağlamasına benzer şekilde, sahiplerinde besleyici bir içgüdü tetikleyen mırıltıları içinde bir ağlamayı gizleyebildiğini ortaya çıkarmıştır.

Yapılan bu araştırma ile, kedilerin yiyecek istemek için mırıldarken çıkardığı sesin "daha acil ve daha farklı" olduğu gözlemlenmiştir.  Bu durum, farklı şeyler iletmek için farklı mırlama tonlarını kullanabileceklerini ortaya koymuştur.

Yapılan bir başka araştırma sonunda ise mırlamanın kedinin ses tellerinden veya gırtlaktan kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Kediler nefes aldıklarında, ses tellerinin etrafındaki glottis hızlı ve ritmik bir şekilde genişler ve daralır. Hava, gırtlaklarının gırtlak kasları üzerinde titreştiğinde, mırıltı sesi oluşur.

Sonuç olarak her zaman iyiye işaret olmayan ve adı bir türlü konulamayan gırıldama, mırlama ya da guruldama sesi tüm kedilerde rastlanan içgüdüsel bir tepki olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ancak her kedinin karakteri ve genetik özellikleri birbirinden farklıdır. Dolayısıyla bir kedinin hoşuna giden davranış başka bir kedinin hoşuna gitmeyebilmektedir. Buna bağlı olarak da kedilerin tepkileri aynı olaylara karşı farklı şekilde olmaktadır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.