Gıda Hattı

Kedi-köpek mama fiyatları ne kadar? Mama fiyatlarındaki KDV kalkacak mı?

7 Aralık 2021, 17:38
Paylaş
Kedi-köpek mama fiyatları ne kadar? Mama fiyatlarındaki KDV kalkacak mı?
Kedi-köpek mama fiyatları ne kadar soruları, son günlerde sosyal medyadaki 'mamalarda KDV kaldırılsın' kampanyası sonrası araştırılıyor.

Kedi-köpek mama fiyatları ne kadar soruları, son günlerde sosyal medya üzerinde birçok kişinin katıldığı kedi köpek mamasında ki KDV oranları kaldırılsın kampanyaları günden güne büyüyor. Peki evcil hayvanların mama fiyatları ne kadar? Kedi köpek mamasında ki KDV kaldırılacak mı?

Hayvan mamalarına gelen zamlar ve yüksek KDV hayvan severleri zor durumda bıraktı. Sosyal medya üzerinden ‘Mamalarda yüzde 18 KDV kaldırılsın’ çağrısı yapan hayvan severler, ‘kedi-köpek maması lüks değil, temel ihtiyaç’ vurgusu yapıyor.

Kedi-köpek mamalarına gelen zammın beraberinde lüks tüketim olarak kabul edilmesi sebebiyle yüzde 18 KDV uygulanması hayvanseverleri isyan ettirdi. Son günlerde sosyal ağ üzerinden paylaşılan binlerce mesajla ‘Mamalarda yüzde 18 KDV kaldırılsın’ çağrısı yapıldı. ‘Mama lüks değil temel ihtiyaç’ vurgusu yapan hayvaseverler, özellikle sokaktaki canları besleme konusunda zorluk yaşadıklarını belirtirken, fahiş Fiyat artışına karşı ‘denetim’ de talep etti. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat da son zamanlarda artan fiyatlar ve yüksek KDV konusunda çok sayıda mail ve mesaj aldıklarını ifade etti.

Mama fiyatlarındaki KDV kaldırılsın kampanyasına destek yağdı

Doların geride bıraktığımız ay ulaştığı seviye ve yavaş da olsa hâlâ daha da yukarı tırmanıyor oluşu, her şeyi etkilediği gibi evcil hayvanların ihtiyaçlarını da etkiledi. Mama fiyatlarının birden bire onlarca lira artması, hem evcil hayvan sahiplerini hem de genel itibari ile hayvanseverlerin tepkisini çekti.

Kedi ve köpek mamalarından alınan KDV oranı şu an için %18. Bunun yanında balık, kuş gibi hayvanların mamalarındaki KDV oranı ise %1. Ancak mama, dolar kurundan dolayı zam gelen pek çok şeyin olduğu gibi bir ihtiyaçtı. Dolayısıyla geride bıraktığımız günlerde sosyal medyada bu konuya dair tepkiler gelmeye başladı ve durum iyice büyüdü.

Kedi köpek mama fiyatları ne kadar?

Başta kedi-köpek maması olmak üzere evcil hayvanların mama fiyatları cep yakıyor. Markasına, içeriğine ve kilosuna göre fiyatında değişiklik gösteren mamalar, 100 lira gibi rakamlardan başlayarak 1,500 TL'lere kadar çıkabiliyor.

Hayvan severlerin ise tepki gösterdiği kodu, mama fiyatlarındaki KDV oluyor. Kedi-köpek mamasındaki KDV'nin kaldırılması durumunda ise mama fiyatlarının bir hayli düşeceği bekleniyor.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.