Gıda Hattı

KDV hangi ürünlerde düştü? Yüzde 8 KDV hangi ürünleri kapsıyor?

29 Mart 2022, 00:09
Paylaş
KDV hangi ürünlerde düştü? Yüzde 8 KDV hangi ürünleri kapsıyor?
KDV hangi ürünlerde düştü sorusu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklama sonrası araştırılmaya başlandı.

KDV hangi ürünlerde düştü? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamalarında en dikkat çekici nokta KDV konusu oldu. KDV hangi ürünlerde düştü?

Erdoğan'ın açıklamaları sonrası birçok kişi hangi ürünlerde KDV'nin %8 e düştüğünü merak etmeye başladı. Peki KDV indirimi hangi ürünleri kapsıyor? İşte KDV indirilme ile ilgili bilinmesi gerekenler.

KDV hangi ürünlerde düştü?

Kabine Toplantısı sonrası yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temel ihtiyaç maddelerinde %18 olan KDV'nin %8 ile indirildiğini açıkladı. Peki yüzde 8 KDV hangi ürünleri kapsıyor?

Bakanlıktan aldığı bilgilere göre, tüketicilerin temel ihtiyaç maddelerinden olan sabun, şampuan, deterjan, dezenfektan, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil, peçete ile bebek ve yetişkin bezleri, hijyenik ped gibi ürünlerin satışında KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indirilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan KDV indirimi ile ilgili ne dedi?

"Yeme-içme sektöründe KDV oranını yüzde 8 olarak belirliyoruz. İşletmelerde de bu durum geçerli olacak.

Temel ihtiyaç maddelerinden olan deterjan, sabun, tuvalet kağıdı, peçete, bebek bezi gibi ürünlerin KDV'sini yüzde 18'den yüzde 8'e indirme kararı aldık.

Oto galericilerinin araç alım satımında elde ettikleri kar ile yat, kotra, tekne ve gezinti gemileri satışında yüzde 1 olan KDV'yi yüzde 18'e yükseltiyoruz

Satın alınan konut nerede olursa olsun, metrekaresine göre değişen kademeli KDV uygulamasına tabi olacaktır.

Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kapsamındaki konutlarda 150 metrekareye kadar yüzde 1, aşan kısmı için yüzde 18 KDV tahakkuku yapılacaktır.

Arsa ve arazilerin KDV oranını yüzde 8'e indirerek, inşaat sektörünün üzerindeki finansman yükünü azaltıyoruz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri de kullandı:

Bugün yaşadığımız sorunları görmezden gelmiyoruz. Hayat pahalılığı başta olmak üzere bugünkü sorunların üstesinden gelecek olan yine biziz.

Biz ülkemize ve milletimize aşığız. Dolayısıyla 2023 hedeflerimizle, 2053 misyonumuzla hazırız.

Türkiye'ye vesayetle, darbelerle, terör örgütleriyle, askeri tehditle, uluslararası dayatmalarla diz çöktüremeyenler son olarak ekonomimizi hedef aldılar.

Dün Suriye'de bugün Ukrayna'da evlerine kaybeden milyonların hepbirlikte nasıl bir çaresizliğe sürüklendiğini görüyoruz. Ukraynalılara ülkemizde ev sahipliği yapacağız. Kolay değil, kadınlar evlatlarıyla birlikte yola çıkarıyorlar.

Haber Etiketleri

KDV

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.