Gıda Hattı

Kayıt altına alınan tehlikeli köpeklerin sayısı 20 bini aştı. Rekor İstanbul’da!

14 Ocak 2022, 17:38
Paylaş
Kayıt altına alınan tehlikeli köpeklerin sayısı 20 bini aştı. Rekor İstanbul’da!

Tarım ve Orman Bakanlığı, saat 16.30 itibarıyla Türkiye genelinde 20.843 adet köpeğin mikroçip uygulanarak kayıt altına alındığını açıkladı. En çok tehlike arz eden köpek 4.868 adetle İstanbul’da kayıt altına alınırken, başıboş gezen köpekler Doğa Koruma ve Milli Parklar, Tarım ve Oman İl/İlçe Müdürlükleri, belediyeler ve kolluk kuvvetlerine (HAYDİ ekipleri) haber verilebilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığının yazılı açıklamasında, tehlike arz eden köpeklerin kısırlaştırılarak kayıt altına alınmasıyla ilgili 7332 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun, 14 Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

Tehlike arz eden köpek türleri

Yapılan yasal düzenleme ve daha sonra yayımlanan Tehlike Arz Eden Hayvanlar Genelgesi ile Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklere sahip olan kişilerin, bu köpeklerini kısırlaştırarak ve buna ilişkin belgeyle birlikte 14 Ocak 2022 tarihine kadar bakanlığa başvurmaları ve veri tabanına kayıt ettirmeleri istenmişti.

Düzenlemede hayvanlarını kısırlaştırarak kayıt altına aldırmak istemeyenlerin söz konusu hayvanları en yakın bakımevine bırakabileceği ve yerel yönetimlerin bu hayvanları teslim almak zorunda olduğuna da yer verilmişti.

Kayıt altına alınmayan köpekler için 14 bin 982 TL para cezası verilecek

Belirtilen süre kapsamında hayvanlarını kimliklendirerek Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’nde (PETVET) kayıt altına aldırmayanlara, hayvan başına 14.982 Türk lirası idari para cezası verilecek ve bu hayvanlara el konularak belediyelere ait bakımevlerine götürülecek.

Kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar; kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamayacak, halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere ve çocuk parklarına sokulamayacaktır. Buna aykırı hareket edenlere 14.982 Türk lirası idari para cezası verilecek.

Bu hayvanları sokağa terk edenlere ise 40.860 Türk lirası idari para cezası verilecek.

20 bini aşkın köpek kaydettirildi

Tehlike arz eden köpeklerin kayıt altına alınmasıyla ilgili tanınan yasal sürenin 14 Dcak 2022 tarihi itibariyle sona erdiği vurgulanan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Ancak, genelgenin yürürlüğe girmesinden (07.12.2021) önce gebe kalan American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin, doğum yapması ve yavrularının 4 aylık olana kadar kayıt olma işlemi devam edecektir.

Tanınan yasal süre içinde bugün saat 16.30 itibarıyla Ankara’da 1.925, İstanbul’da 4.858, İzmir’de 2.541 adet olmak üzere, Türkiye genelinde 20.843 adet tehlike arz eden köpek mikroçip uygulanarak kayıt altına alınmıştır. En çok tehlike arz eden köpek ırkı İstanbul’da kayıt altına alınmıştır. Bugün sona erecek kayıtlar halen devam etmektedir.

Vatandaşlarımız başıboş gezen, tehlike arz eden bu köpek ırklarını gördüğünde Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube, Tarım ve Oman İl/İlçe Müdürlükleri veya belediyelere ve kolluk kuvvetlerine (HAYDİ ekipleri) haber verebilirler.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.