Gıda Hattı

Kayısı üreticisi fiyattan, tüccar kaliteden memnun!

8 Mayıs 2019, 18:34
Paylaş
Kayısı üreticisi fiyattan, tüccar kaliteden memnun!

Mersin’in Mut ilçesinde kilosu 5 ila 9 lira arasında alıcı bulan kayısı üreticiyi sevindirirken, tüccar da ürünün kalitesinden memnun. Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde ise erkenci kayısı hasadı başladı.

Mersin Mut’ta kayısıda verim ve kalite yüksekliği üreticinin yüzünü güldürürken, kayısının kilosu da 5 ile 9 lira arasında satılıyor.

50 bin ton ihracat hedefliyorlar

Mut Toptancı Hali Sebze Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, kayısıdaki verim ve kalitenin yüksek olması sebebiyle 50 bin ton ihracat yapmayı hedeflediklerini söyledi. İç piyasaya ise 110 bin tonun üzerinde sofralık kayısı sunacaklarını belirten Acar, "Mut kayısısı bugüne kadar görmediği altın yıl yaşıyor. Fiyatlar çok iyi. Kayısı, ilk hasadına başlandığında 20 liradan alıcı buluyordu. Şu an ise 5 ile 9 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Üretici kaliteli kayısı yetiştirmenin karşılığını fazlasıyla alıyor. Üretici fiyatlardan, tüccar ise kaliteden memnun" dedi.

Üreticilerden Hünkar Yıldız ise kayısıda verimin ve kalitenin her geçen yıl arttığını belirterek, "Tüccarlar üründen çok memnun. Kayısıyı hale getirdiğimiz an kapış kapış gidiyor. Tüccar ise sıraya giriyor. Emeğimizin karşılığını bu yıl fazlasıyla alıyoruz” dedi.

Hatay’da kayısı hasadı başladı

Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde ise erkenci kayısı hasadı başladı.

Kayısı üreticisi Nevzat Barak, Kırıkhan'da Novagor ve Kolarago cinsi kayısıların hasadına başladıklarını belirterek, "Bu yıl mevsimin çok yağışlı geçmesinden dolayısıyla geçen yıl 18 Nisan’da başladığımız hasada bu yıl gecikmeli olarak başladık. Tabii ki yağışların çok olması bir yandan rekolteyi artırdı diğer yandan da maliyet artışına sebep oldu. Ürettiğimiz bu kayısılar ve arkasında erik, nektarin, şeftali ürettiğimiz bu meyveler başta Rusya olmak üzere ve Romanya ile Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor" diye konuştu.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.