Gıda Hattı

Kayısı çekirdeği zehirlenmeye neden olabilir

2 Mayıs 2016, 14:13
Paylaş
Kayısı çekirdeği zehirlenmeye neden olabilir

EFSA’ya göre kayısı çekirdeğinde doğal olarak bulunan amigdalin isimli bir madde, yedikten sonra siyanüre dönüşerek siyanür zehirlenmesine neden olabilir.

Avrupa Komisyonu’ndan gelen talep üzerine EFSA Gıda Zincirindeki Bulaşanlar Bilimsel Paneli, kayısı çekirdeğinde veya kayısı çekirdeğinden elde edilen ürünlerde bulunan amigdalin maddesiyle ilgili 27 Nisan 2016 tarihli bir görüş yayınladı.

Amigdalin maddesi beslenme yoluyla vücuda alındıktan sonra siyanüre dönüşebiliyor. Yüksek miktarda siyanür ise zehirlenme anlamına geliyor.

Siyanür zehirlenmesi bulantıya, ateşe, baş ağrısına, susuzluğa, uyuşukluğa, asabiyete, eklem ve kas ağrısına ve düşük kan basıncına neden olabildiği gibi, aşırı vakalarda ise ölüme yol açabiliyor.

Çalışmalara göre vücut ağırlığı (kg olarak) başına 0,5 ile 3,5 miligram (mg) siyanür ölümcül olabilir. EFSA Gıda Zincirindeki Bulaşanlar Bilimsel Paneli, bir defaya mahsus maruz kalma için güvenli seviyeyi (Akut Referans Doz, ARfD olarak biliniyor) vücut ağırlığı (kg olarak) başına 20 mikrogram (0,02 mg) olarak belirledi. Bu miktar, bildirilen en düşük ölümcül dozun 25 kat altında.

EFSA uzmanları, bu sınırlara ve ham kayısı çekirdeklerinde bulunan amigdalin seviyelerine dayanarak, yetişkinlerin ArfD’yi aşmadan 3 küçük kayısı çekirdeğini tüketebileceğini söylüyor. Küçük çocuklar içinse bu miktar 60 mg, bu da küçük bir çekirdeğin yarısına denk geliyor.

kayisi-cekirdegi-gidahatti

Kayısı güvenle yenebilir

Kayısı meyvesini normal bir şekilde yemek, tüketiciler için bir sağlık riskine neden olmuyor. Sözü edilen çekirdek , kayısının sert çekirdeğinin içinde bulunuyor. Sert çekirdeği kırarak alınan çekirdek içi, meyve ile temas etmiyor.

Avrupa Birliği’nde satılan birçok ham kayısı çekirdeği içinin AB dışından ithal edildiği ve internet üzerinden satıldığı düşünülüyor. Satıcılar kayısı çekirdeğini kanserle mücadele eden bir gıda olarak tanıtıyor. Bazı satıcılar toplumun geneli için günlük 10, kanser hastaları için ise günlük 60 kayısı çekirdeğinin tüketimini teşvik ediyor.

kayisi-gidahatti

Kayısı çekirdeği ve kanser tedavisi iddiası

Çiğ kayısı çekirdeğinin kanser tedavisi için faydalı olduğuna dair iddiaların, EFSA’nın gıda güvenliği faaliyet alanının dışında kaldığı ve bu nedenle yayınlanan bilimsel görüşte ele alınmadığı ifade edildi.

EFSA bu bilimsel görüşü ve önceki değerlendirmeleri tartışmak için AB Üye Ülkeleri’ndeki ortaklarına danıştı. Bu risk değerlendirmesi, Avrupa Komisyonu’ndaki risk yöneticilerine bilgi sağlayacak. Yöneticiler toplum sağlığını çiğ kayısı çekirdeği yemekten korumak için önlem gerekip gerekmediğine karar verecek.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.