Gıda Hattı

Kaygıyı doğal olarak azaltmanın yolları!

2 Ocak 2022, 12:14
Paylaş
Kaygıyı doğal olarak azaltmanın yolları!

Bazı kaygılar hayatın parçası. Kaygı bozukluğu özellikle günümüzün yoğun yaşantısının beraberinde getirdiği sorunların bir tanesi.

Aslında endişe o kadar da kötü bir durum değil. Tehlikenin farkında olmanızı sağlıyor. Hatta organize ve hazırlıklı kalmanız için sizi motive ediyor. Riskleri hesaplamanıza yardımcı oluyor. Yine de kaygı günlük bir günler boyunca tekrarlı haline geldiğinde çığ gibi büyüyebiliyor.

Kontrolsüz kaygı yaşam kalitenizi büyük ölçüde etkileyebiliyor.

Anksiyete ya da kaygı vücudunuzun strese verdiği doğal tepki. Bu, araştırmacıların genetikten çevreye ve beyin kimyasına kadar uzanan bir yelpazede olduğuna inandıkları faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanabilecek korku veya endişe hissi olarak biliniyor.

Anksiyete çeşitli şekillerde tedavi edilebiliyor.  Yaygın bir tedavi seçeneği, insanlara kaygı oluştuğunda başa çıkmaları için araçlar sağlamaya yardımcı olan bilişsel davranış terapileridir.

Anksiyete için doğal çözümler

Aktif kalın

Düzenli egzersiz sadece fiziksel sağlıkla ilgili değil. Aynı zamanda zihinsel sağlığınıza da çok yardımcı olabiliyor.

Yapılan bir çalışma yüksek düzeyde fiziksel aktivite bildiren anksiyete bozukluğu olan kişilerin, gelişen anksiyete semptomlarına karşı daha iyi korunduklarını bulmuşlardır.

Alkolden Uzak Durun

Doğal bir yatıştırıcı olduğu için alkol içmek ilk başta avantaj sağlayabiliyor. Ancak, anksiyete bozuklukları ve alkol kullanım bozukluğunun birlikte ortaya çıkmasıyla kaygı ve alkol tüketimi arasında bir bağlantı olduğu öne sürülüyor.

Ağır içme, olumlu zihinsel sağlıktan sorumlu olabilen nörotransmitterlerin dengesine müdahale edebiliyor. Bu müdahale, belirli kaygı semptomlarına yol açabilecek bir dengesizlik yaratıyor.

Sigarayı bırakmayı düşünün

Sigara içenler genellikle stresli zamanlarda sigaraya uzanırlar. Yine de, alkol almak gibi, stresli olduğunuzda sigarayı bir solukta çekmek, zaman içinde kaygıyı daha da kötüleştirebilecek bir eylemdir.

Kafein alımını sınırlayın

Kronik kaygınız varsa, kafeinden uzak durmanız gerekiyor. Kafein, endişeli iseniz, sizi daha kötü etkileyebiliyor.

Araştırmalar, kafeinin anksiyete bozukluklarına neden olabileceğini veya daha da kötüleştirebileceğini göstermiştir

Aromaterapiyi deneyin

Aromaterapi , binlerce yıldır insanlar tarafından kullanılan bütünsel bir şifa tedavisi. Zihin, beden ve ruhun sağlığını ve esenliğini desteklemek için doğal bitki özleri ve uçucu yağlar kullanıyor. Amacı hem fiziksel hem de duygusal sağlığı geliştirmektir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.