Gıda Hattı

Kayıtdışıyla Mücadeleye Sanayici De Destek Versin

29 Kasım 2007, 23:20
Paylaş

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Erken sanayicilere kayıtdışıyla birlikte mücadele etme çağrısında bulundu. İstanbul Sanayi Odası’nın aylık meclis toplantısına katılan Bakan Nazım Erken, “Kayıtdışıyla mücadele için sizin yardımınıza ihtiyacımız var. Biz vergileri makul düzeye indirelim, siz de buna olumlu tepki verin, gerekirse aramızda bir protokol oluşturalım. Hatta kamu ve özel sektörü bağlayacak bir endeks oluşturup gelişmeleri değerlendirelim” önerisinde bulundu.

Yeni dönemde önceliklerinin reel sektörün güçlenmesi ve küresel rekabet yer alması olduğuna dikkat çeken Erken, farklı dönemleri kapsayan, AB uyum paketi, kalkınma programı, eylem planı gibi paketlerde sanayiye öncelik verileceğini belirtti. Bunun için özel inisiyatif kullanacaklarını da belirten Erken, “Mikro ve makro reformlar sürecek. Bunu yaparak Türkiye’nin ratingini yatırım yapılacak ülkeler arasına sokmak olacak” dedi. Bu süreçte sanayicilerle sıkı iletişim içinde bulunacaklarını ifade eden Erken, “Ekonomik ve Sosyal Konsey’i daha aktif hale getireceğiz. Ayrıca özel bir komisyon kurarak özel sektörün görüş ve önerilerini de dikkate alacağız” dedi.

Konuşmasında Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeleri de tablolarla değerlendiren Erken, yeni dönemde istihdamın artırılmasının öncelikleri arasında olduğunu belirtti. Türkiye’nin kesintisiz büyümesinde imalat sanayinin büyük katkısına da dikkat çeken Erken, sanayicinin rekabet edebilmesi ve istihdamı artırabilmesi için yeni yatırımlara yönelmesi gerektiğini ifade etti. Sanayideki tasarrufun yıllar itibarıyla düştüğünü bunun da yeni yatırımları zora soktuğuna vurgu yapan Bakan, “Göstergelere bakıldığında özel sektörün tasarruf oranını yüzde 3 artırması gerekiyor. Biz de tasarruf-yatırım dengesinin güçlenmesi için çalışacağız” dedi.

Yatırım, ihracat ve yenilik

Konuşmasında yeni dönemde reel sektöre yatırım, ihracat ve yenilik temelinde yaklaşacaklarını belirten Erken, sanayinin güçlendirilmesi için yapacaklarını başlıklar halinde şöyle sıraladı:

1- Yatırım ve teknoloji özendirilecek

2- Ekonomik ve Sosyal Konsey ile Sanayinin Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Daimi Özel İhtisas Komisyonu daha aktif hale getirilecek

3- Küreselleşme, piyasa denetimi ve gümrüklerde etkinliği sağlayacak entegre politikalar izlenecek.

4- Vergi sistemi adil ve geniş bir tabana yayılmış hale getirilecek. Kayıtdışılıkla mücadele protokolü oluşturulacak.

5- Sanayi envanteri ışığında sanayi politikası oluşturulacak.

6- İkinci nesil reformlar yapılacak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.