Gıda Hattı

Kayıtdışını bilinçli tüketici bitirir

12 Nisan 2007, 21:23
Paylaş
Kayıtdışını bilinçli tüketici bitirir

Denetimler, kayıt dışının sona erdirilmesinde bir yere kadar etkili. Asıl önemlisi, bilinçlenen tüketicinin bu ürünlere rağbet etmemesi…

Uygunsuz ortamlarda üretilen kalitesiz ürünler, bir yandan tüketicilerin sağlığı açısından büyük bir risk oluştururken, diğer yandan da kayıt dışı olması nedeniyle işini hakkıyla yapmaya çalışan sanayiciyi zorluyor.

Ülkemizde tüketime sunulan gıda ürünlerinin kaliteli, belli standartları yakalamış ürünler olması önemli. Aksi halde ‘merdiven altı’ olarak nitelendirilen sağlıksız ortamlarda üretilen ucuz ancak kalitesiz ürünler, insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturuyor. Üstelik kayıt dışı üretim, üretimde kaliteyi kollayan gıda sanayi işletmelerini de haksız rekabetle karşı karşıya bırakıyor.

İşte Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın gıda denetimleri bu nedenlerle büyük önem arz ediyor. Gıda denetimleri; gıda üretim, gıda satış ve toplu tüketim yeri olmak üzere üç ayrı kategoride yapılıyor. Bakanlık 2006 yılında 274 bin 631 gıda denetimi gerçekleştirdi. Denetimlerde 5 bin 677 işletmeye para cezası uygulanırken, 563’ü de savcılığa verildi.

Gıda denetimlerinin ayrıntılarına inildiğinde ise çok çarpıcı bir nokta dikkat çekiyor. Denetlenen 64 bin 567 gıda üretim yerinden 3 bin 572’sine para cezası uygulanırken, 327’si savcılığa verildi. Gıda satış yerlerine yönelik 147 bin 181 adet denetimde ise bin 666 para cezası uygulaması yapılırken, savcılığa başvuru 137 oldu. 62 bin 883 denetlemenin yapıldığı toplu tüketim yerlerinden ise sadece 439’una para cezası uygulanırken, savcılığa verilenlerin sayısı 99’da kaldı. Bu da gösteriyor ki, gıdada sorun üretim aşamasında.

Hiçbir standartın gözetilmediği merdivenaltı üretimden vazgeçmeyen üreticiler, tüketicilerin sağlığını tehdit etmeye, haksız rekabete yol açmaya devam ediyorlar.

Gıda üretim yerlerine yönelik denetimlerin sektör bazındaki sonuçlarına bakıldığında ise un ve unlu mamuller, ekmek, süt ve süt ürünleri ile et ve et ürünleri öne çıkıyor. Un ve unlu mamuller sektöründeki 18 bin 237 denetlemede bin 318 kez idari para cezası uygulanırken, 65’i için savcılığa başvuruda bulunuldu. Ekmek üretenlere yönelik 18 bin 144 denetimde 902 işletmeye para cezası kesilirken, 32’si için savcılığa başvuru yapıldı. Süt ve süt ürünlerindeki 5 bin 799 denetimde, üretimleri uygun bulunmayan 281’ine para cezası uygulaması yapılırken, savcılığa başvuru sayısı da 63 oldu. 3 bin 797 kez denetleme yapılan et ve et ürünlerinde ise 240 kez para cezası uygulanırken, 20’si de savcılığa verildi.

Tarım Bakanlığı’nın denetimleriyle, kalitesiz, sağlığa zararlı ürünlerin tüketiciye ulaşmasının önüne geçilmeye çalışılırken, asıl sorumluluk tüketiciye düşüyor. Tüketicilerin üretim koşullarından emin olamadıkları ambalajsız ürünler yerine; nerede, ne zaman, hangi standartlarda üretildiği belli olan ambalajlı ürünleri tüketmesi, kalitesiz üretimi bitirecektir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.