Gıda Hattı

"Kayıt Dışını Ancak Tüketici Bitirir"

13 Aralık 2007, 10:26
Paylaş

Türk geleneksel lezzetlerinden helva ve reçelin merdiven altı üretim nedeniyle bir dönem kötü etkilere maruz kaldığını söyleyen Seyidoğlu Gıda Sanayi Ticaret AŞ Genel Müdürü Mehmet Göksu, “Helva-reçel sektöründe 2 yıl öncesine kadar merdiven altı çok fazlaydı. Helvada 2 kazan, 2 kepçe alan helva yapıyordu” diyor. Benzer durumun reçelde de yaşandığını kaydeden Göksu, reçel üretiminde kullanılan vakum kazan sistemlerinin yüksek maliyetleri nedeniyle hâlâ açık kazanda reçel üreten firmalar bulunduğunu belirtiyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın denetimleri sıklaştırması ve tüketicinin de bilinçlenmesiyle merdiven altı üretimin azalacağını ifade eden Göksu, sözlerine şöyle devam ediyor: “Ama iş tamamen tüketicide bitiyor. Tüketici bilinen markalan aldıkça merdiven altında kayıt dışı çalışan, çalışanın sigortasını yapmayan, vergisini vermeyen bu firmalara cevabı yine tüketici verecektir.”

Helva da küresel ısınmadan etkilendi

Çok fazla yenilik yapılmaması ve değişen iklim şartlan nedeniyle son 2 yıldır helva pazarının büyüme sıkıntısı yaşadığını dile getiren Mehmet Göksu, daha çok sıcak havalarda tüketilen helvanın özellikle yükselen hava sıcaklıkları nedeniyle satışlarda düşüş yaşadığım kaydediyor. Reçel pazarında ise hane içi üretimin endüstriyel pazar payından çok daha fazla olduğunu söyleyen Göksu, Özellikle Anadolu’da ev reçellerinin paylarının çok daha yüksek olduğunu belirtiyor. Ev yapılan reçellerin kötü olmamakla birlikte bilinçli yapılmaması halinde riskli olabileceğini vurgulayan Göksu, üretim aşamasındaki önlemler nedeniyle endüstriyel üretimin daha sağlıklı olduğunu belirtiyor. Göksu, “Bursa'nın dağlarından topladığımız meyveleri kapalı sistem vakum altında hava ve koku görmeden, ürünler vitaminlerini kaybetmeden üretiriz. Annelerimiz kazanlarına 2 kg seker koyar, biz ise 2 ton. Kapalı sistemlerde üretim yaptığımız için meyvenin içindeki vitaminler ve mineraller besin değerini kaybetmez ve çok güzel renk elde edilir” diyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.