Gıda Hattı

Kayısı üreticisi Cytospora kanserine karşı uyarıldı

27 Ağustos 2006, 17:04
Paylaş

Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Bitki Koruma, kayısının sinsi düşmanı olarak belirtilen Cytospora Kanseri'ne karşı üreticileri uyardı.
Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Bitki Koruma Şube Şefi ve Ziraat Yüksek Mühendisi Kadir Gökalp, yaptığı açıklamada, kayısı yetiştiricilerini, Cytospora Kanseri'ne karşı uyardı. Gökalp, Malatya ve yöresinde kayısı bahçelerindeki ana kuruma sebeplerinden bir tanesi Cytospora Kanseri olduğunu belirtti. Malatya genelindeki bahçelerde yapılan rutin kontrollerde kayısı ağaçlarında görülen kurumaların yaklaşık yüzde 25-30'unun bu hastalıktan kaynaklandığını ifade eden Gökalp, birçok kimse tarafından bilinmeyen bu hastalığın yayılmasında üreticilerin bahçe bakım işlerinde yaptıkları hataların etkin...

Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Bitki Koruma, kayısının sinsi düşmanı olarak belirtilen Cytospora Kanseri'ne karşı üreticileri uyardı.
Malatya Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Bitki Koruma Şube Şefi ve Ziraat Yüksek Mühendisi Kadir Gökalp, yaptığı açıklamada, kayısı yetiştiricilerini, Cytospora Kanseri'ne karşı uyardı. Gökalp, Malatya ve yöresinde kayısı bahçelerindeki ana kuruma sebeplerinden bir tanesi Cytospora Kanseri olduğunu belirtti. Malatya genelindeki bahçelerde yapılan rutin kontrollerde kayısı ağaçlarında görülen kurumaların yaklaşık yüzde 25-30'unun bu hastalıktan kaynaklandığını ifade eden Gökalp, birçok kimse tarafından bilinmeyen bu hastalığın yayılmasında üreticilerin bahçe bakım işlerinde yaptıkları hataların etkin rol oynadığını kaydetti.
Gökalp, kayısıda görülen Cytospora Kanser hastalığının son yıllarda müthiş bir yayılım gösterdiğini vurgulayarak, "Özellikle hasat esnasında ağaçta meydana gelen yaralanmalar, yanlış ve bilinçsiz gübrelemeler, ağaçta hastalıklı bölgelerin temizlenip ilaçlanmaması ve kurumuş dalların budanmaması, bakım işlerinde yapılan hatalar ile kış ve ilkbahar donları kanserin yayılmasında çok etkili oluyor. Hastalığa karşı gerek dünyada ve gerekse Türkiye'de etkili bir kimyasal mücadele maalesef yok. Bununla mücadelede en etkin yöntem yukarıda bahsedilen yanlış uygulamalardan kaçınılmasıdır. Özellikle kurumaların görüldüğü bölgelerde gübrelemenin, yapılacak toprak tahlilleri sonuçlarına göre yapılması ve bu bölgelerde ilkbahar budamalarından kaçınılması gerekiyor. Sonbahar budaması ise hasattan sonraki döneme kaydırılması en önemli tedbirler olacaktır" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.