Gıda Hattı

Kavaklıdere'den Bağbozumu Turları

4 Eylül 2007, 17:21
Paylaş

Kavaklıdere şarapları, şarabın bağdan sofraya olan yolculuğuna tanık olmak isteyenler için bağbozumu turları düzenliyor.

1993 yılından beri Nevşehir'in Gülşehir ilçesine bağlı Yeşilyurt Köyü'nde yaklaşık 1500 dönüm arazide bağcılık çalışmalarını sürdüren Kavaklıdere Şarapları, burada Kalecik Karası, Öküzgözü, Emir, Narince, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Cabernet Sauvignon, Tempranillo üzümlerini yetiştiriyor.

Kavaklıdere Şarapları Basın Yönetmeni Elif Erol, üzümlerin istenilen olgunluğa ulaştıktan sonra şeker ve asit verilerinin yeterli seviyede olduğunun görülmesinin ardından başlayan toplama işlemi yani “bağbozumu” döneminin ağustos ayında başlayıp ekim ayının sonuna kadar sürdüğünü ifade etti. Türkiye'nin her yerinden şaraplık üzüm alındığını anlatan Erol, Ege Bölgesi'nden Sultaniye ve Misket, Kapadokya'dan Emir, Narince, doğu illerinden ise Öküzgözü ve Boğazkere üzümleri getirildiğini belirtti.

Kavaklıdere'nin, bağbozumu döneminde şarabın bağdan sofraya olan yolculuğuna tanık olmak isteyenler için bağbozumu turları düzenlediğini, turların bir hayli ilgi gördüğünü belirten Erol, “Kızılırmak kenarındaki bağlarda dalından Kalecik Karası, Öküzgözü, Emir, Narince üzümlerinin tadına bakıp, meşe fıçılardan yayılan şarap kokusunu duyumsamak isteyenler için geziler kaçırılmaz bir fırsat” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.