Gıda Hattı

Katırtırnağı bitkisi özellikleri ve faydaları nelerdir? Katırtırnağı zehirli mi?

12 Haziran 2022, 21:03
Paylaş
Katırtırnağı bitkisi özellikleri ve faydaları nelerdir? Katırtırnağı zehirli mi?
Katırtırnağı bitkisi nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir gibi hep çok soru, vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İşte katırtırnağı bitkisi ile ilgili tüm bilgiler…

Katırtırnağı bitkisi özellikleri ve faydaları nelerdir gibi araştırmalar, internet üzerinden pek çok kişi tarafından son dönemlerde sorgulanıyor. Peki katırtırnağı nasıl kullanılır? Katırtırnağı zehirli mi. İşte katırtırnağı bitkisi ile ilgili merak edilen tüm konular…

Katırtırnağı genellikle Akdeniz Bölgesi'nde yetişen ve sağlığa oldukça faydalı olduğu bilinen bir bitki türüdür. Çoğunlukla bal veya şekerli gıdalarla tatlandırılarak tüketilen katırtırnağının reçeli de yapılır.

Katırtırnağı bitkisi nasıl kullanılır?

Katırtırnağı bitkisi, yaprakları bal ile karıştırılarak tüketilir. Faydasından olabildiğince çok yararlanabilmek için ortaya çıkan bu karışım günde 3 kez birer çay bardağı kadar içilir. Katırtırnağı bitkisinin ayrıca reçeli de yapılır. Reçel yapmak için yine bu bitkinin yaprakları kullanılır.

Katırtırnağı

Katırtırnağı faydaları nelerdir?

Birçok faydasının bulunduğu bitkinin alternatif tıbbın da kullandığı bir bitkidir. İşte katırtırnağı bitkisinin faydaları:

 • İdrar ve balgam söktürücüdür.
 • Hazmı kolaylaştırır ve kabızlığa iyi gelir.
 • Böbrek ve safra kesesi taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.
 • Mesane hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Romatizma ağrılarına iyi gelir.
 • Adet kanamalarında zorluk yaşayan kadınların bu bitkiyi kullanmasıyla katırtırnağının rahimde kasılmaları sıklaştırdığı ve daha rahat adet dönemine girilmesini sağladığı bilinir.
 • Kalp hastalıklarında, kalp ritmi bozukluklarında kullanılır.

Katırtırnağı bitkisi özellikleri nelerdir?

Katırtırnağı bitkisi, çalı şeklinde ve dik duran bir yapıdadır. Odunsu bir bitki olan katırtırnağı yeşil renkte görünür. Katırtırnağı bitkisinin birçok yaprağı bulunan türü olduğu gibi, yapraksız olan türü de mevcuttur. Katırtırnağı bitkisinin çiçeği ise canlı bir sarıdır.

Katırtırnağı

Katırtırnağı zehirli mi?

Katırtırnağı bitkisini kullanmak isteyen kişiler bu bitkinin zehirli olup olmadığını merak ediyor. Ancak katırtırnağı bitkisinin şu ana dek bilinen herhangi bir zehri veya zararı bulunmuyor.

Ancak tüm tüketilen şeylerde olduğu gibi katırtırnağının da aşırı kullanımı, bünyede farklı etkilere yol açabilir.

Katırtırnağı bitki reçeli nasıl yapılır?

Malzemeler:

 1. 3 Su bardağı ayıklanmış katırtırnağı çiçeği
 2. 2 Su bardağı elma suyu
 3. 2,5 Su bardağı toz şeker
 4. 1 Adet limon

Yapılışı:

Önce, elma suyu için 3 elmayı soyup doğrayın çekirdekleriyle beraber 2 dolu bardak suyla pişirin. Piştikten sonra elmalarını ayırıp sadece suyunu alıp 2,5 su bardağı toz şekerle ateşe koyun.Şerbet haline gelince ayıkladığınız katırtırnağı yapraklarını da üzerine bıraktın. Şerbetin içinde şeffaflaşıncaya kadar pişirin. Yarım saat kadar ateşte kalsın fakat bu sürenin 15 dakikası kısık ateşte olmalı. Çiçek reçelleri bal gibi tatlı olur, o yakan tatlılığı hafifletmek için ekşilik katması açısından kestirme işini bir bütün limonun suyu ile yapabilirsiniz.

(Katırtırnağı receli tarifi, yenikadin.com sitesinden alınmıştır)

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.