AramaArama
Gıda Hattı

Kaşıntı nasıl geçer? Uyuz bulaşıcı mıdır?

22 Mayıs 2021, 22:08
Paylaş
Kaşıntı nasıl geçer? Uyuz bulaşıcı mıdır?

Pandemi'de herkes evde olunca ister istemez kaşıntı gibi hastalıklar çoğaldı. Şu sıralar google arama motorunda en çok aranan kelimeler arasında kaşıntı nasıl geçer? Uyuz bulaşıcı mıdır? soruları aranıyor. Sizler için hazırladığımız bu haberde bu ve benzeri soruları yanıt aradık.

Uyuz belirtileri nelerdir? Uyuz nasıl geçer uyuza ne iyi gelir?

Kaşıntı, çok rahatsız edebilen önemli bir cilt sağlığı sorunudur. Tıbbi adı ‘pruritus’ olan kaşıntı uykusuzluğa, gerginliğe ve depresyona bile neden olabilir. Egzama gibi deri hastalıkları, gıda kaynaklı alerjiler, mantar enfeksiyonları, parazitler, şeker hastalığı, isilik, kurdeşen ve hormonal sorunlar kaşıntıya neden olabilir. Tüm vücudu etkileyen kaşıntılar genellikle bağışıklık hastalıkları, böbrek, karaciğer ya da tiroid bezi hastalıkları gibi ciddi hastalıklar nedeniyle oluşur.

Kaşıntı tedavisi kaşıntının altında yatan nedene yöneliktir, büyük oranda rahatsızlık tedavi edildiğinde kaşıntı da kendiliğinden geçer. Cildi nemlendirmek, kaşındıran kıyafetlerden ve kötü bakım ürünlerinden uzak durmak, kaşınan bölgeye soğuk su uygulamak, antihistaminik ya da steroidli kremler kullanmak kaşıntıya iyi gelebilir.

Uyuz nedir?

Uyuz hastalığı, bilimsel adı sarcoptes scabiei olan mikroskopik sekiz bacaklı akarların sebep olduğu bir enfestasyondur. Bu hastalıkta uyuz böceklerinin dişileri derinin dış tabakalarına yumurtalarını bırakır.

Uyuz belirtileri nelerdir?

- Özellikle geceleri artan şiddetli kaşıntı,

- Cilt yüzeyinde özellikle parmak aralarında akarın yol açtığı beyaz ya da gri renkli 1-10 mm uzunluğunda çizgiler,

- Sıcak banyo ile artış gösteren kaşıntı,

- Akarın neden olduğu tünellerin üst kısmında kir birikimi, siyah nokta benzeri oluşumlar,

- Cilt yüzeyinde inci tanesine benzeyen, içi sıvı dolu lezyonlar,

- Yaygın şekilde kızarıklık, döküntü ve yara varlığı

Uyuz nasıl geçer uyuza ne iyi gelir?

Uyuz kendi kendine geçecek bir hastalık değil. Bu sebeple vakit kaybetmeden bir hekime danışmanız çok önemli. Krem, sabun. losyon gibi ürünler hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Bazı kişilerde ise hap kullanılması gerekiyor. Bu sebeple kulaktan dolma bilgi değil hekimin muayene sonrasında vereceği reçeteyi uygulamanız gerekiyor. Uyuz sorunu yaşayanlar kesinlikle aynı evde yaşadığı kişilerle ortak havlu, örtü gibi eşyaları kullanmamalı. Hastanın çamaşırlarının ise ayrı olarak yüksek ısıda temizlenmesi gerekiyor.

Neden Kaşıntı Olur?

Kaşıntıların sebepleri oldukça çeşitlidir. Kaşıntılar temelde üç başlık altında incelenmesi gerçekleşir. İlk başlık bireylerin derililerinde olan soğuktan veya nemsizlikten dolayı oluşan kaşıntılardır. Bu kaşıntıların önlenmesi için yapılması gereken işlemler oldukça basittir. Nemlendirici krem veya duş esnasında ılık su ayarında yapmak kaşıntıyı önlemek için yeterlidir.

Diğer ikinci olan başlık ise ilaçlar olarak bilinmektedir. Kaşıntı yapan ilaçlar oldukça fazladır. Bu ilaçların başında saç ilaçları gelmektedir. Genellikle saç dökülmesi karşıtı olan deri spreylerinin özellikleri arasında saç dökmeme özelliği bulunmaktadır. Fakat bu spreyler saçların yapısını güçlendirmek için bazı kimyasallar bulunur. Pek çok insanın saç derisi bu kimyasallara karşı oldukça duyarlıdır. Bu nedenle kafa dersinde kaşınmalar meydana gelebilir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.