Gıda Hattı

Kas seğirmesi nedenleri neler?

5 Ekim 2021, 13:03
Paylaş
Kas seğirmesi nedenleri neler?

Kas seğirmesine kas fasikülasyonu da deniyor. Seğirme, vücuttaki küçük kas kasılmalarını içeriyor. Kaslar, sinirlerin kontrol ettiği liflerden oluşuyor. Bir sinirin uyarılması veya hasar görmesi kas liflerinin seğirmesine neden olabiliyor.

Çoğu kas seğirmesi fark edilmemekte ve endişeye neden olmamakta. Sık sık tekrarlayan, uzun süren ve geçmeyen kas seğirmeleri ise doktor kontrolü gerektiren durumlar arasında.

Kas seğirmesine neden olabilecek çeşitli durumlar var. Küçük kas seğirmesi genellikle daha az ciddi, yaşam tarzıyla ilgili nedenlerin sonucu.

İşte kas seğirmelerinin nedenleri!

  • Egzersiz sırasında kullanılan kaslarda laktik asit biriktiği için fiziksel aktivite sonrasında seğirmeler meydana gelebiliyor. Çoğunlukla kolları, bacakları ve sırtı etkiliyor.
  • Stres ve kaygının neden olduğu kas seğirmelerine de sıklıkla rastlanılıyor. Vücuttaki herhangi bir kası etkileyebiliyor.
  • Çok fazla kafein ve diğer uyarıcıları tüketmek vücudun herhangi bir yerindeki kasların seğirmesine neden olabiliyor.
  • Bazı besinlerin eksiklikleri, özellikle göz kapaklarında, baldırlarda ve ellerde kas spazmlarına neden olabiliyor. Beslenme yetersizlikleri tipleri şunlar: D vitamini, B vitamini ve kalsiyum.
  • Dehidrasyon, özellikle vücudun daha büyük kaslarında kas kasılmasına ve seğirmeye neden olabiliyor. Yetersiz sıvı alımının sebep olduğu seğirmeler bu grupta yer alıyor.
  • Sigara ve diğer tütün ürünlerinde bulunan nikotin, özellikle bacaklarda kas seğirmesine neden olabiliyor.
  • Göz kapağı veya göz yüzeyi tahriş olduğunda göz kapağında veya göz çevresinde kas spazmları oluşabiliyor.
  • Kortikosteroidler ve östrojen hapları da dahil olmak üzere bazı ilaçların neden olduğu yan etkiler de kas spazmlarını tetikleyebiliyor. Seğirme elleri, kolları veya bacakları etkileyebiliyor.

Kas spazmlarının bu yaygın nedenleri genellikle kolayca çözülen küçük durumlar. Seğirme birkaç gün sonra azalmalıdır. Kasların kasılmasını sağlayan sinirlerde meydana hasarlar da nadir de olsa seğirmelere sebep olabiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.