Gıda Hattı

"Kasım Enflasyonu Yüksek Çıkabilir"

6 Kasım 2007, 20:42
Paylaş

Merkez Bankası, İstanbul'da kasım ayı başında yürürlüğe giren yeni su tarifeleri ile akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarındaki artışların, enerji grubu fiyatlarını ve kasım ayı enflasyonunu olumsuz yönde etkileyeceğini bildirdi.

Merkez Bankası, “Ayrıca, tütün ürünlerinden alınan maktu ÖTV tutarlarında yapılan düzenlemenin de kasım ayı enflasyonunu yükselteceği not edilmelidir” dedi.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada ekim ayı fiyat gelişmeleri değerlendirildi. Açıklamada, ekim ayında tüketici fiyatlarının, gıda fiyatlarındaki belirgin yükselişin etkisiyle yüzde 1.81 oranında arttığı ve yıllık enflasyonun yüzde 7.70 olarak gerçekleştiği hatırlatılarak, dayanıklı tüketim malları ve hizmet fiyatlarındaki gelişmelerin, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerinin sürdüğüne işaret etmekte olduğu belirtildi.

Açıklamada, “İşlenmiş gıda fiyatlarındaki yüksek artışa rağmen çekirdek enflasyon göstergelerindeki gerileme devam etti. Yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki ayarlamaların kısa vadede enflasyonda geçici bir artışa yol açacağı düşünülse de sonrasında enflasyonun yeniden düşüş eğilimine gireceği” tahmininde bulunuldu.

Değerlendirmeye göre, son dönemde, gıda fiyatlarında gözlenen yüksek artışlar tüketici enflasyonunu olumsuz etkiliyor. Ancak, gıda ürünleri dışı tüketici enflasyonu gerileme eğilimini sürdürüyor.

Hizmet grubu fiyatlarının yıllık artış oranındaki gerileme, ekim ayında duraksadı. Bu gelişmede, lokanta-oteller ile haberleşme hizmetleri grubunun yıllık enflasyonundaki artışlar etkili oldu. Lokanta-oteller grubu fiyat gelişmelerinde son dönemde gıda fiyatlarındaki yüksek oranlı artışların yemek hizmetleri üzerindeki etkisi belirleyici oldu.

Yıllık kira enflasyonundaki düşüş devam ederken, eğitim ve sağlık hizmetlerinde yıllık enflasyon 2003 temel yıllı endekse göre en düşük seviyelere geriledi. Özetle, yemek hizmetleri dışındaki hizmet kalemlerinde yavaşlama devam etti.

Eylül ve ekim aylarında uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarında gözlenen keskin yükseliş, YTL'nin güçlü konumunu sürdürmesiyle yurtiçi akaryakıt fiyatlarına yansımadı. Ekim ayında enerji grubu fiyatları yüzde 0.10 ile oldukça sınırlı bir oranda arttı ve bu grupta yıllık enflasyon yüzde 4.82 oranına geriledi.

Değerlendirmeye göre diğer taraftan, İstanbul'da kasım ayı başında yürürlüğe giren yeni su tarifeleri ile akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV tutarlarındaki artışlar, enerji grubu fiyatlarını ve kasım ayı enflasyonunu olumsuz yönde etkileyecek. Ayrıca, tütün ürünlerinden alınan maktu ÖTV tutarlarında yapılan düzenlemenin de kasım ayı enflasyonunu yükselteceği not edilmeli.

Parasal sıkılaştırmanın dayanıklı mal grubu (altın hariç) fiyatları üzerindeki gecikmeli etkisi güçlü bir şekilde sürdü.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.