Gıda Hattı

Karsu Dönmez kimdir? Karsu Dönmez hayatı

15 Kasım 2021, 19:50
Paylaş
Karsu Dönmez kimdir? Karsu Dönmez hayatı
Karsu Dönmez kimdir? Hollandalı genç yetenek Karsu Dönmez hayatı ve yaşamına dair tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. İşte Karsu Dönmez biyografisi...

Karsu Dönmez kimdir? Karsu Dönmez hayatı ve tüm çalışmalarına dair merak edilenlere dair her şey...

Karsu Dönmez biyografi

doğum; 19 Nisan 1990, Amsterdam

mesleği; Türk-Hollandalı şarkıcı-şarkı yazarı ve piyanisttir.

Karsu Dönmez hayatı
İlk yılları

Karsu Dönmez, 19 Nisan 1990 tarihinde Hollanda'nın Amsterdam şehrinde Hatay'ın Karsu köyünden göç eden Türk kökenli anne Birgül ve baba Alpaslan Dönmez'in iki kızlarından biri olarak dünyaya geldi. 8 yaşındayken televizyonda gördüğü piyanoyu çalmaya karar verdi. Ailesi önce ona bir piyano kiraladı. Çok sevdiğini görünce de biriktirdikleri parayla ona bir piyano satın alındı. Karsu, Hollanda'daki Amerikan Büyükelçiliği'nin verdiği bir burs ile Amerika'ya gitti ve Rhode Island Üniversitesi'nde şan eğitimi aldı.

Karsu Dönmez kimdir?
Karsu Dönmez

Kariyeri

Karsu, aktif müzik hayatına 16 yaşındayken babasının sahibi olduğu, Amsterdam'daki Kilim Restoran'ın müşterilerine piyano çalarak başladı. Burada müşterilerin dikkatini çeken Karsu, ilgiyle karşılandı ve onu dinlemeye gelenlerin sayısı arttı. Bu durum karşısında ailesi Karsu için bir salon tutmaya karar verdi. Böylelikle onu dinlemek isteyenler için geniş bir mekânda konser vermiş olacaklardı. Ancak bu hesap Dönmez ailesinin düşündüğü gibi gitmedi. Karsu’yu izlemek isteyen insanların talebine, büyük bir konser verip konuyu kapatmak mümkün olmadı. Bu konserin akabinde Karsu, dünyanın en önemli sahnelerinden ve organizasyonlarından teklifler almaya başladı. Kısa süre içerisinde Concertgebouw’dan North Sea Jazz Festival’a ve hatta New York Carnegie Hall’a kadar önemli sahnelerde yer aldı. Konserlerinde gözlerini kapatıp onun sesine kulak verdiklerinde, New Orleans’ta dev bir caz yıldızını dinlediğini zannettiklerini dile getirenler oldu.

Karsu, Türkiye'deki çalışmalarına 2011 sonbaharında, plak şirketi, etkinlik ve menajerlik ajansı olan "Y Kültür Sanat" ile anlaşarak odaklandı. "Y Kültür Sanat" etiketiyle ilk stüdyo albümü Confession'ı (2012) ve Colors'ı (2015) Türkiye'de çıkardı. Bu iki albümde yer alan şarkıların neredeyse tamamının söz ve müziğini Karsu üstlendi.

Türk medyası, Karsu'ya ilk defa 2012 yılında Güneri Civaoğlu'nun sunduğu Şeffaf Oda isimli programda yer verdi. Bu program sayesinde farklı bir kitleye ulaştı. Karsu, İstanbul Zorlu Center PSM, Ankara Caz Festivali, Alanya Caz Festivali ve Akbank Caz Festivali gibi organizasyonlarda birçok konser verdi. 2014-2015 yılları arasında From New York to Istanbul adında bir dünya turnesine çıktı. 2018 yılında, Karsu Plays Atlantic Records adlı projesiyle 40'tan fazla salonda sahne aldı. Bu konserlerde, dünyaca ünlü Atlantic Records plak şirketinin kurucusu Ahmet Ertegün'ün hayat hikâyesi anlatıldı hem de Atlantic Records'dan çıkan hitler Karsu dokunuşuyla yeniden yorumlandı. Karsu bu proje ile, Ertegün'ün yolculuğunu, Atlantic Records'dan çıkan şarkılarla sahneye birlikte taşıdı. Karsu, 2018'in Mayıs ayında bu konseri ilk kez Türkçe olarak Zorlu PSM'de sahneledi. Karsu Plays Atlantic Records turu, Londra Cadogan Hall'da sona erdi.

Sanatçı, üç yıl çalışarak hazırladığı ve kendi ismini verdiği Karsu isimli dördüncü albümünü 10 Ekim 2019'da yayınladı.

Karsu Dönmez kimdir?
Karsu Dönmez

Diskografisi
Albümleri

2010 - Live aan 't IJ - canlı kayıtlardan oluşan albümü
2012 - Confession - ilk stüdyo albümü
2015 - Colors - stüdyo albümü
2019 - Karsu - stüdyo albümü

Canlı albümleri

2018- Play My Strings (Live at the Royal Concertgebouw)

Single'ları

2014 - "Raise Our Hands"
2018 - "Jest Oldu"
2018 - "Paint It Black"
2018 - "Play My Strings" - Kraliyet Konser Salonu kayıtları albümü
2018 - "A Change Is Gonna Come"
2018 - "Esmerim Biçim Biçim"
2019 - "Itiraf"
2019 - "Sana Ne"
2019 - "Ben Yanındayım" (Çağrı Sinci ile)
2021 - Gülümse
2021 - Sonunda

Ödül ve adaylıkları

Edison Ödülleri 2016 Edison Jazzısm Kamu Ödülü Colors Kazandı
HOTİAD Yılın Başarı Ödülleri 2015 Yılın Kültür ve Sanat Ödülü Kazandı
Plattino Ödülleri 2013 Müzik Kazandı

Bunlar da ilginizi çekebilir

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.