Gıda Hattı

Karpuz nasıl yetiştirilir? Karpuz nerede yetişir? Karpuzun faydaları nelerdir?

10 Ekim 2021, 16:28
Paylaş
Karpuz nasıl yetiştirilir? Karpuz nerede yetişir? Karpuzun faydaları nelerdir?

Karpuz nasıl yetiştirilir? Karpuz nerede yetişir? Karpuzun faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Karpuz hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Karpuz nasıl yetiştirilir?

Karpuz sıcak ve ılık iklimleri seven bir meyvedir. Karpuz yetiştiriciliğinde en az 3 yıl uygulanmakta olan bir ekim nöbeti vardır. Karpuz ilkbahar ve sonbahar aylarını sever. Bu sebeple karpuz yetiştirmek için toprak hazırlığının sonbahar ayında gerçekleşen yağışlardan sonra yapılması gerekir. Diğer toprak işleme dönemi ise Şubat ya da Mart aylarına denk getirilir. Temizlenip işlenerek ekime hazırlanan toprağa, araları 75 cm olacak biçimde tohumlar bırakılır. Can suyu verilen karpuzun meyve oluşturmaya başlayana kadar az sulanması gerekir.

Karpuz yetiştiriciliğinde bakım da oldukça önem arz eder. Karpuzun çıkana kadar düzenli bakımının yapılması, oluşacak meyvenin daha tatlı ve sulu olmasını sağlamaktadır.

Karpuz hangi bölgede yetişir?

Karpuzun genel olarak ülkemizin her yerde yetiştirilmesinin mümkün olduğu bilinmektedir. Fakat ülkemizin bazı bölgelerinde karpuz sıklıkla yetiştirilmektedir. Özellikle karpuzun yetiştirildiği il Diyarbakır ilimizdir. Diyarbakır'ın iklimine bakıldığında sıcak ve nemin az olduğu görülmektedir. Bu nedenle en çok Diyarbakır ilinde yetiştirilmektedir.

Diyarbakır dışında ülkemizin bazı bölgelerinde de Karpuz yetiştirilmektedir. Bunlar biri Akdeniz Bölgesinde bulunan Adana ilimizdir. Adana dışında İç Anadolu'da da karpuz yetiştirilmektedir. İç Anadolu'da ise Ankara ve Çankırı illerinde karpuz yetiştirildiği bilinmektedir.

Karpuz hangi mevsimde yetişir?

Yaz aylarının en çok sevilen meyvesi Karpuz, İlkbaharın sonlarına doğru Mayıs Haziran aylarında hasat edilmeye başlanır ve satışa çıkarılır. Karpuz tüketmenin tam mevsimi ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında pazarlardan, marketlerden ve manavlardan satın alabilirsiniz. Sıcak yaz mevsiminde hem ferahlatıcı hem de tatlı ve sulu karpuz yemek istiyorsanız Temmuz ve Ağustos aylarında karpuz tüketebilirsiniz. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan karpuz içerisinde A vitamini, B1, B2, B3, B6 vitaminleri ve C vitamini barındırır. Bununla beraber şifa deposu olan karpuz da yüksek oranda likopen ve amino asitler bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına pek çok faydası vardır.

Karpuzun faydaları nelerdir?

  • İçeriğinde lif olmasından ötürü, bağırsakları çalıştırır.
  • Gün içerisindeki meyve gereksinimini karşılar.
  • Su içermesinden ötürü, gün içerisinde tüketilmesi gereken sıvının belli bir bölümünü karşılar.
  • C vitamini ve folik asit açısından zengindir. C vitamini, hastalıklara karşı koruma sağlayan en önemli antioksidan vitaminleri içerisinde bulunur.
  • Kırmızı renkli meyvelerin içerisinde likopen ve antosiyanin yüksektir. Bu bileşenler; kalp krizi, kalp hastalıkları ve bazı kanser çeşitlerine karşı koruma sağlar.
  • Kırmızı meyveler, inflamasyonu azaltarak, antioksidan özellikleri bulunan bazı flavonoidler içermektedir. Bu yüzden karpuzun, hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunur.
  • Karpuzun bilinmeyen bir başka faydası ise; kansere karşı koruyucu olduğudur. Karpuz, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudu kansere karşı korumaktadır.
  • Karpuz; böbreklerin işlevlerini doğru bir şekilde getirmesine yardımcı olur.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.