Gıda Hattı

Karnabahar nasıl yetiştirilir? Karnabahar nerede yetişir? Karnabaharın faydaları nelerdir?

27 Ekim 2021, 18:07
Paylaş
Karnabahar nasıl yetiştirilir? Karnabahar nerede yetişir? Karnabaharın faydaları nelerdir?
Karnabahar nasıl yetiştirilir? Karnabahar nerede yetişir? Karnabaharın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Karnabahar hangi bölgede yetişir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Karnabahar nasıl yetiştirilir? Karnabahar nerede yetişir? Karnabaharın faydaları nelerdir? gibi sorular, başta tarım ile uğraşanlar tarafından sorgulanıyor. Karnabahar hangi bölgede yetişir? Karnabahar nasıl yetiştirilir? İşte merak edilen tüm bilgiler...

Karnabahar nasıl yetiştirilir?

Açık tarlada ticari karnabahar yetiştiriciliği – rasyonel ve ölçekli bir biçimde yapılırsa – iyi bir gelir kaynağı olabilir. Uzun lafın kısası, çoğu ticari karnabahar yetiştiricisi iç ve korumalı alana tohum (melez) ekerek karnabahar yetiştirmeye başlar. Genç fidelerin büyümesini ve dikim işlemine hazır olmalarını beklerken (normalde otuz gün sürer), toprak hazırlığı yaparlar. Toprağı sürerler, bir önceki mahsulden geri kalanları ve yabancı otları çıkarırlar ve iyi yanmış gübre ile beraber bazal gübreyi toprağa entegre ederler. Ayrıca damlama sulama sistemini de kurarlar.

Fideler dikim için hazır olduklarında, fideleri dikmek için toprağa çukurlar açılır. Çoğu durumda gübreleme, damlama sulama ve yabancı ot mücadelesi gibi uygulamalar uygulanır. Ticari karnabahar çeşitlerinin çoğu, dikim işleminden 60-150 gün sonra hasat edilebilirler. Dikim işleminden hasada kadar süren zaman çeşide, iklim koşullarına ve dikilen fidelerin yaşına bağlıdır. Hasat yalnızca elle, makas ya da bıçak kullanılarak yapılır ve aynı alanda birkaç el hasat yapılabilir. Bunun sebebi, çiftçilerin piyasa talebini karşılayabilmeleri için sık ve devamlı ekim işlemi yapmalarıdır.

Hasattan sonra karnabahar yetiştiricileri, mahsulden geri kalanını sürerek bitkileri imha ederler. Ayrıca, hastalıklarla mücadele etmek ya da toprağın besin değerlerinin tükenmesini engellemek için mahsul değişimi yaparlar (Brassicaceae familyasına ait olmayan bitkiler kullanırlar).

Karnabahar yetiştiriciliğinde sınırlayıcı faktör daima iklimdir. Bitki, karnabahar yetiştiriciliğinin hedefi olan çiçekli başı geliştirebilmesi için ılıman hava sıcaklığını tercih eder. Dona karşı bir hayli hassastır ve 0 ° C’nin altındaki hava sıcaklıkları bitkide sorun yaratır. Aynı zamanda, yüksek hava sıcaklıkları da, özellikle çiçeklenme döneminde, başlarda renk değişimine ve çiçeklenmeye neden olur. Ortalama olarak optimum hava sıcaklıkları 14-20 ° C’dir; buna rağmen, bazı hibrit çeşitler kısa bir zaman 30 ° C ve üzeri olan hava sıcaklıklarını tolere edebilirler.

Öncelikle, uygulayacağımız yetiştirme yöntemini ve bölgemizde yetişen karnabahar çeşitlerini seçmek bir hayli önemlidir. Karnabahar yetiştirmek için iki yöntem vardır, bunlar: ilki direk olarak açık alana ekim işlemi, ikincisi ise özel tohum yataklarına ekim ve daha sonra başka yere dikim işlemi yapmaktır.

Karnabahar hangi bölgede yetişir?

Karnabahar doğal olarak soğuk mevsim sebzesidir. Hatta, kimi zaman 4 ° C’nin altındaki hava sıcaklıklarını bile problemsiz bir biçimde tolere edebilir. Buna rağmen, karnabaharın yetişmesi için ortalama olarak optimum hava sıcaklıkları 14-20 °C’dir. Karnabahar bitkisi ilk yetişme aşamalarında daha yüksek hava sıcaklığına maruz kalırsa, büyük olasılıkla kalın gövde geliştirecektir ve çiçek başın gelişimi gecikecektir. 20 ° C’nin üstündeki hava sıcaklıklarında, bitki yapraklı baş oluşturmaya başlar. Bu, kaçınmamız gerekli olan bir durumdur. 26 ° C’nin üstündeki hava sıcaklıkları muhtemelen taçlarda renk değişikliğine ve başların çiçek açmasına sebep olacaktır, dolayısı ile karnabaharın kalitesi ve ticari değeri düşecektir. Buna rağmen, çağımızda kısa bir zaman 37 °C ve üstünde olan hava sıcaklıklarına dayanıklı ve genetik olarak ayarlanmış hibrit karnabahar çeşitleri de bulunur.

Karnabahar çeşitli topraklarda yetişebilir. En iyi şekilde hafif asidik (pH değeri yaklaşık olarak 6.5) topraklarda yetişir. Bitkilerin yüksek toprak ve su tuzluluğu oranına toleransı orta derecedir. Karnabaharın güneşi sevmesine rağmen, çoğu zaman alıcılar hafif sarı başların yerine beyaz başları satın almayı seçmektedirler. Bu sebeple, pek çok çiftçi başlarda sararmayı engellemek için başların etrafındaki dış yaprakları başları saracak şekilde bağlarlar.

Karnabahar hangi mevsimde yetişir?

Karnabahar çeşitlerinin çoğu dikim işleminden 60-150 gün sonra hasat için hazırdır. Buna rağmen, hasat zamanı karnabahar çeşidine ve çevre şartlarına bağlıdır. Çiçek başlar, karnabahar çeşidine bağlı şekilde belirli ve uygun boyuta ulaştığı andan itibaren hasat yapılır. Başlar sıkı ve düzgün bir renge sahip olmalıdır.

Hasat akşam saatlerinde elle, makas ya da bıçak kullanarak yapılır. Aksi takdirde, güneş ışığı taçlarda sararmaya ve yapraklarda solmaya neden olabilir. Üreticiler, taçların etraflarında 3-4 iç yaprak bırakacak şekilde taçları keserler. Hasatta gecikme olursa, bu başlarda gevşek yapıya ve sararmaya neden olur, bu sebeple karnabaharın kalitesi büyük oranda azalır.

Karnabaharın faydaları nelerdir?

 • Sindirimi düzenler, zararlı bakterileri vücuttan atar.
 • Yüksek oranda A vitamini içerir. Bu sebepten dolayı katarakt hastalığına engel olur.
 • Sinir sistemindeki hücreleri yeniler.
 • Stres ve depresyon riskini azaltır.
 • Karnabahar suyu beyin sağlığını korumaktadır. Alzheimer hastalığına engel olur.
 • Regl sancılarına iyi gelir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirir.
 • Yüksek lif içerdiğinden kolesterolü dengeler.
 • Kansere karşı güçlü bir savaşçıdır.
 • Demir içeriği sayesinde kansızlığa iyi gelir.
 • Düzenli tüketildiğinde sinirimi düzenler ve vücuttan zararlı bakterilerin atılmasını sağlar.
 • Metabolizmayı düzenler ve kilo vermeye yardımcı olur.
 • Aşırı tüketiminde gaz problemi oluşturduğundan dikkatli tüketilmesi gerekir.
 • Sinir sistemini düzenleyerek stres ve depresyonu engeller.
 • Uykusuzluk problemi için karnabahar suyu birebirdir.
 • Göz sağlığına özellikle katarakt hastalığına iyi gelir.
 • Beyin sağlığını korur. Hafızayı güçlendirir.
 • K vitamini bakımından zengin olduğu için kemik ve kas yapısını güçlendirir
 • Mesane torbasındaki taş ve kum oluşumunu engeller.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirir.
 • Regl dönemindeki sancılara karşı karnabahar suyu kullanılır.
 • Cilt sağlığına iyi gelir.
 • Hücre yenileyici özelliği vardır.
 • Yaşlanmayı giderir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.