Gıda Hattı

Karl Schwarzschild kimdir? Karl Schwarzschild hayatı

9 Ekim 2021, 15:15
Paylaş
Karl Schwarzschild kimdir? Karl Schwarzschild hayatı
Karl Schwarzschild kimdir? Karl Schwarzschild hayatı ve kara delik üzerine çalışmaları, kanıtları pek çok konu araştırılıyor. Karl Schwarzschild biyografi ve Karl Schwarzschild hayatı araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için araştırdık.

Karl Schwarzschild kimdir? Alman fizikçidir. Başarılı çalışmaları ile Karl Schwarzschild hayatı hakkında merak edilenler...

Karl Schwarzschild biyografi

doğum; 9 Ekim 1873

ölüm; 11 Mayıs 1916

mesleği; Yahudi kökenli Alman fizikçi ve astrofizikçi. Aynı zamanda astrofizikçi Martin Schwarzschild'in babası.

Karl Schwarzschild kimdir?
Karl Schwarzschild

Karl Schwarzschild hayatı

Schwarzschild, Einstein'ın genel göreliliği teoremini tanıttığı aynı yıl, 1915'te tek bir eksende dönmeyen kütle için sınırlı bir durum olan Einstein'ın genel görelilik alan denklemlerine ilk kesin çözümü sağladı. Schwarzschild koordinatlarını ve metriğini içeren Schwarzschild çözümü, sabit bir kara deliğin olay ufkunun boyutu olan Schwarzschild yarıçapının türetilmesine yol açar.

Daha 16 yaşında yayımlandığı yörünge yazısı ile zekasını erken yaşta kanıtlayan Schwarzschild, doktora derecesini Poincare'nin kuramları üzerine olan çalışması ile edindi. I. Dünya Savaşı'nda Alman ordusuna katıldı, ve 1915 yılında ve sonrasında görecelilik teoremi üzerine çalışmaya devam etti.

Schwarzschild 1. Dünya Savaşı'nda siperdeyken uzay-zamanın son derece idealize, kusursuz derecede küresel bir yıldızın etrafında nasıl büküldüğünü hesaplamanın yolunu buldu. Denklemlerini Einstein'a yolladı ve o da Ocak 1916'da bu denklemleri Berlin'deki bir konferansta sundu. Schwarzschild, 1. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunda hizmet ederken bunları başardı. Ertesi yıl Rus cephesinde kaptığı otoimmün hastalık pemfigusundan öldü. Hastalığın mekanizması özellikle Aşkenazi Yahudi kökenli insanları etkilerdi.

Kara delikler için Schwarzschild yarıçapı olarak bilinen bir değer geliştirmiştir. Buna göre güneş boyutunda bir yıldızın kara delik olabilmesi için yarıçapının 3 km civarında olacağını bulmuştur. Aynı şekilde dünya için bu değer 1 cm olacaktır.

Karl Schwarzschild kimdir?
Karl Schwarzschild

Erken yaşamı

Karl Schwarzschild 9 Ekim 1873'te Frankfurt'ta Main'de yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası, şehrin işletme dünyasında aktifti ve ailenin şehirde 16. yüzyıla kadar uzanan ticaretçi ataları vardı. Karl 11 yaşına kadar bir dindar eğitim veren Yahudi ilkokuluna gitti. 16 yaşında yayımladığı yörüngeler (göksel mekanik) üzerine iki makalesi onun düşünce potansiyelini ve dahiliğini gösteriyordu. Strasbourg ve Münih'te okudu ve 1896'da Henri Poincaré'nin teorileri üzerine yaptığı çalışmalarından sonra doktorasını aldı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.