Gıda Hattı

Karl Georg Büchner kimdir? Karl Georg Büchner hayatı

17 Ekim 2021, 07:59
Paylaş
Karl Georg Büchner kimdir? Karl Georg Büchner hayatı
Karl Georg Büchner kimdir? Alman oyun yazarı olan Karl Georg Büchner hayatı ve eserleri doğum gününde en çok araştırılan konu oldu. Karl Georg Büchner biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için gerçekleştirdik.

Karl Georg Büchner kimdir? Başarılı oyun yazarı Karl Georg Büchner hayatı ve kısacık ömründe oyunları ile hatırlanmaktadır.

Karl Georg Büchner biyografi

doğum; 17 Ekim 1813, Goddelau, Hessen Büyük Dükalığı

ölüm; 19 Şubat 1837, Zürih, İsviçre

mesleği; Alman oyun yazarıdır.

Karl Georg Büchner kimdir?
Karl Georg Büchner

Karl Georg Büchner hayatı

20. yüzyıl Alman tiyatrosunun temellerini atmıştır. Alman romantizminin aksine yapıtlarında, insanları toplumsal, tarihsel ve psikolojik boyutları ile ele aldı. 1835'te yazdığı, ilk oyunu olan Danton'un Ölümü, Fransız Devrimi'ni konu alıyordu. 1836'da yazmaya başladığı fakat yarıda kalan oyunu Woyzeck sonradan Alban Berg tarafından opera olarak bestelendi. Lenz adında bir uzun öykü yazmıştır.

Darmstadt yakınlarındaki Goddelau'da Dünya'ya geldi. 1831'de Strasbourg'da tıp okumaya başladı. 1833'te Giesen Üniversitesi'ne geçti; felsefe, tarih dersleri aldı. 1834'te "Hessenli Köy Habercisi" adlı bir bildiri dağıtarak, köylülere kendi haklarını elde etmeleri ile ilgili bir çağrıda bulundu. Ancak bizzat köylüler tarafından ihbar edilip, kaçmak zorunda kaldı. 1835'te Zürih Üniversitesi'nde doğa bilimleri doktorası yaptı. Victor Hugo'dan oyunlar çevirdi. 1836 yılında Zürih Üniversitesi'nde Karşılaştırmalı Anatomi Kürsüsü'nde hoca oldu.

Çağdaş tiyatronun gelişmesinde derin bir etkisi olan Büchner, bir oyun yazarının tarihle ilgilenmesi gerektiğini savunmuş ve bireyin adaletsiz toplumsal yaşam düzeni içinde yalnızlığını ve iletişimsizliğini, toplumsal ve tarihsel koşulların elvermezliğini ortaya koymaya çalışmıştır. Fransız Devrimi ve Aydınlanma hareketinin etkilerini taşıyan yapıtlarında, tarihte halkın konumu, sıradan insanların yazgı sorunlarını (Danton'un Ölümü), monarşinin gülünçlüğü (Leonce ve Lena), insan kişiliğini ezen toplumsal baskıyı ve bu baskıya karşı bilincin uyanışını (Woyzeck) işleyen Büchner, son yıllarında içinde yaşadığı Alman romantik akımını aşmış, yeni bir gerçekçilik anlayışıyla kesin kurallara bağlı dramatik tiyatro anlayışının dışına çıkmıştır. Maddeci düşünür Ludwig Büchner onun kardeşidir.

Karl Georg Büchner ölümü

23 yaşında tifo hastalığı yüzünden Woyzeck'i tamamlayamadan ölmüştür.

Seçilmiş oyunları

  • Danton'un Ölümü
  • Lenz
  • Woyzeck
  • Leonce İle Lena

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.