Gıda Hattı

“Karekodlu Çek” geliyor

4 Haziran 2015, 23:52
Paylaş
“Karekodlu Çek” geliyor

Karşılıksız çek riskinin azaltılması ve iç piyasada ticaretin daha sağlıklı yapılabilmesi amacıyla Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) geliştirdiği Karekodlu Çek’in lansmanı, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da katıldığı toplantı ile yapıldı.

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ticarette vadeli alım-satımların önemli bir yer tuttuğunu, özellikle de vadeli çekin, şirketler için önemli bir finansman kaynağı olduğunu söyledi.

2014 yılında 3,7 trilyon lira civarında olan toplam yurtiçi ticaret hacminin yaklaşık üçte ikisinin (2,4 trilyon lira) vadeli işlemlerle yapıldığını tahmin ettiklerini belirten Hisarcıklıoğlu,

“Bugün ayda 2 milyon civarında çek düzenleniyor. Karşılıksız çek’te hapis cezasının kaldırılmasından sonra, Kredi Kayıt Bürosu ile birlikte çek sicillerinin özel sektöre açılmasını sağladık. Ancak, reel sektördeki şirketlerimiz bu sistemi beklediğimiz ölçüde kullanmadı.” dedi.

“Riski yönetemeyen şirketler ayakta kalamayacak”

KKB’nin sistemi daha hızlı ve etkin hale getirmek üzere kare kodlu çek uygulamasını geliştirdiğini bildiren Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin bugüne kadar tek finansal inovasyon ürünü vadeli çek’ti. Kare kodlu çek, Türkiye’nin dünyaya sunduğu, başka benzeri olmayan ikinci inovasyon olacak. Bu sistem sayesinde çekin güvenilirliği hakkında kısa zamanda fikir sahibi olunacak. Ayrıca, sahte ve çalıntı çek riski de ortadan kalkacak. Özetle, kare kodlu çek, çek’te itibarın göstergesi olacak.

Buradan tüm firmalarımıza sesleniyorum. Bu sistemi kullanın. Rekabet artıyor ve artmaya devam edecek. Özellikle 2015 daha tedbirli ve temkinli olunması gereken bir sene. Dolayısıyla reel sektörümüz artık riskleri yönetmeyi, riskle beraber yaşamayı ve alınan riskleri çok iyi ölçmeyi öğrenmek zorunda. Zira riskini yönetemeyen şirketler ayakta kalmakta zorlanacak.”

Hisarcıklıoğlu, KKB’nin yakında teminat mektuplarını da tamamen elektronik ortama aktaracağını, böylece bunları kâğıda basma, saklama, teslim etme işinden de tamamen kurtulacaklarını kaydetti.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.