AramaArama
Gıda Hattı

Karbonhidrat diyeti nedir? Faydalı mı?

29 Ağustos 2021, 11:31
Paylaş
Karbonhidrat diyeti nedir? Faydalı mı?

Karbonhidratlar konusunda tartışmalar hiç bitmiyor. Bazı uzmanlar karbonhidrat bazlı beslenmenin zararlı olduğunu ileri sürerken, bazıları da tam tersini savunuyor. Peki karbonhidrat diyeti faydalı mı, zararlı mı?

Karbonhidrat diyeti faydalı mı, zararlı mı, uzun zamandır bilim camiasını ikiye bölmüş durumda. Bir taraf karbonhidratların faydalarından bahsederken, diğer taraf suçlu göstermeye çalışıyor. Peki işin doğrusu ne? Yapılan son çalışmalar aslında beklenen sonucu ortaya koyuyor: Aşırıya kaçılmadığı sürece, karbonhidrat tüketimi sağlık için gerekli.

Fazlası kadar azı da zarar

Yapılan geniş çaplı araştırma, 15 binden fazla kişinin 25 yıllık verilerinin incelenmesiyle gerçekleştirildi. ABD'de sürdürülmekte olan Damar Tıkanıklığı Riski araştırmasının verilerini kullanan araştırmacılar, buradan aldıkları bilgileri değerlendirdiklerinde aşırı karbonhidrat tüketimi yanında çok az tüketimin de erken ölüme neden olduğunu ortaya koydu. Tam oran vermek gerekirse; ihtiyaç duyduğu enerjinin %40'ından azını karbonhidratlar yoluyla karşılayan bir kişinin taşıdığı hayati risk, %70'inden fazlasını karşılayan bir kişiyle benzer düzeyde. Uzmanların önerisi ise beslenmede ihtiyaç duyulan enerjinin %50-60'ının karbonhidratlar yoluyla karşılanması.

The Lancet Public Health dergisinde yayınlanan araştırmanın başka boyutları da var. Buna göre, düşük düzeyde karbonhidrat tüketen kişiler arasında, bu açığı hayvansal protein ve yağlarla kapatan kişilerin yaşam süresinin, bitkisel kaynaklarla kapatanlara göre daha düşük olduğu da ortaya koyuldu. Bitkisel kaynakların sebzeler, kuru yemiş, tam tahıllar olduğu ifade edildi.

 

Karbonhidratlar nedir?karbonhidrat içeren besinler

Beslenmemizde temel olarak 3 çeşit karbonhidrat vardır: şekerler, nişastalar ve lifler.

Şekerler glikoz, fruktoz, sakkaroz gibi molekülleri içerir, birçok gıdada doğal ya da sonradan eklenmiş şekilde bulunur, hızla sindirilir.

Nişastalar, temel olarak şekerlerin uzun zincirlerinden oluşan yapılardır ve genellikle hızlıca sindirilirler.

Lifler vücudun kendi imkanları ile sindirilemeyen karbonhidrat yapılarıdır. Bunların bir kısmı kalın bağırsakta yaşayan faydalı bakteriler tarafından parçalanarak kullanılır.

Diğer yandan, rafine ve rafine edilmemiş karbonhidrat ayrımı da zaman zaman karşımıza çıkar. Tam buğday unu gibi rafine edilmemiş karbonhidratlarda şekerler, nişasta ve lif yanında, vücudun işleyişi için faydalı vitaminler, mineraller ve doymamış yağ asitleri gibi maddeler de bulunur.

Karbonhidratlar dengeli beslenme içerisinde önemli yer tutan besin ögeleridir. Uzmanlara göre, aşırı çok ya da az olmamak kaydıyla karbonhidrat diyeti faydalıdır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.