AramaArama
Gıda Hattı

Karatay'ın başı bu kez Bakanlık ile dertte

14 Ocak 2016, 10:08
Paylaş
Karatay'ın başı bu kez Bakanlık ile dertte

Ekmeği en zararlı alışkanlık olarak değerlendiren Prof. Dr. Canan Karatay’ın bu sözleri başını derde soktu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı açıklamaları nedeniyle kara listesine aldığı Karatay’dan şikayetçi oldu. Karatay daha öncede 15 gün meslekten men cezası almıştı.

Her platformda ekmek tüketimine karşı uyarılarda bulunan Prof. Dr. Canan Karatay’ı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İstanbul Tabip Odası’na şikayet etti.

Buğdayın genetiğinin değiştirildiği ve ekmek yemenin tehlikeli olduğu yönündeki iddiaları Karatay’ı bakanlık ile karşı karşıya getirdi.

ekmek-gidahattiKaratay, “Bu ülkede ekmek yememe devrimi yapılmalı”

Karatay’ın ekmek ile ilgili açıklamaları şöyle; “İlk buğday, sağlıklı buğdaydı. 14 kromozomluydu, şimdi 49 kromozomlu buğdaylar var. Ve esas besleyici bölümünü çıkarıyorlar. Onun yerine başka şey koyuyorlar. O da n'apıyor? Bağırsak florasını bozuyor ve bağırsaklardaki faydalı bakterileri öldürüyor. Faydasız bakteriler bağışıklık sistemini çökertiyor. Şeker hastalarının hiçbir şekilde ekmek yememesi lazım. Oysa maalesef, şeker hastalarına, bütün diyet listelerinde haftada 8-10 dilim veriyorlar. Modern buğdayda "aminopektin A" diye bir protein var ve bu protein, beyinde morfin reseptörlerine bağlanıyor. Sigarayı bırakamamak gibi. Müthiş bir bağımlılık. Bence ekmek, bu ülkedeki en tehlikeli alışkanlık! Bir devrim gerçekleştirmek ve bunun önüne geçmek gerekiyor...Eskiden yediğimiz lavaş iyiydi. Evde açılan sac ekmeği iyiydi. Eski ekmeklerin mayası ekşi mayaydı. Ben onlara karşı değilim.”

15 gün meslekten men edilmişti

Karatay’a daha önce Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin başvurusu üzerine, İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu tarafından 15 gün meslekten men ve 647.50 lira para cezası verilmişti. Prof. Dr. Karatay yazdığı kitaplar ve verdiği röportajlarda, genetiği değiştirilmiş buğdaylardan hazırlandığını öne sürdüğü tüm ekmeklerin çok zararlı olduğunu ve insan sağlığını tehdit ettiğini belirtiyor. Oda bilirkişilerden konuyla ilgili bilgi istedi.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği de Prof. Dr. Karatay’ı, tıbben geçerli bir yöntem olarak uygulanan gebelikte şeker yükleme testinin hastaları zehirlediğini söyleyerek hastaları kaosa sürüklediği ve hekimleri küçük düşürdüğü gerekçesiyle şikâyet etmişti.

İstanbul Tabip Odası’nın konuyla ilgili kararı Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu’nda görüşülmeyi bekliyor.

 

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.