Arama
Gıda Hattı
banner
Arama

Fikri Türkel

TÜM YAZILARI

Fikri Türkel

9 Haziran 2017, 14:16

Geçen hafta Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’ndan (Erdemir) Osmanlı Çileği ile ilgili bir bilgi geldi. Geçtiğimiz yıllarda üretimi neredeyse durma noktasına gelen Osmanlı Çileği için ilk etapta 5 bin adet çilek fidesinin toprakla buluşturmuşlar. Ereğli’ye gidişimde görüp tatmıştım.

Fikri Türkel

Biyoçeşitliliği artıran güzel bir sosyal sorumluluk projesi. Arkası gelecektir mutlaka.

osmanli-cilegi-urun-gidahattiİzmir’deki Olivtech 2017- 7. Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı'nı gezerken bu konu aklıma geldi.

Fuarda zeytin ve zeytinyağı dışında iki ayrı ürün sergisine vurgu yapmak istiyorum: Organik ürünler ve tıbbi-aromatik bitkiler… Yükselen iki değerdir ve Türkiye’deki küçük tarım işletmeleri için tercih edilebilecek iki alandır.

Bir başka nokta ise Osmanlı Çileği gibi endemik zenginliğimizin örnekleri niteliğindeki Siyez, Karakılçık, Saz Çavdarı, Sarı Buğday, Kavılca, Çanakkale Börülcesi, Çarşamba Salatalığı, Çizgili Karpuz gibi ürünleri artık çok konuşur olduk.

Bunların çoğu rekabetçi ürünler değildir. Yani üretici, sağlıklı tohumlarını bulup, hasat yapınca para kazanamayabilir. Bu sebeple Erdemir veya Belediyelerin desteği ile biyoçeşitliliğimizi artıracak, belki de küçük işletmeleri ayakta tutacak değerlerdir.

slow-food-seferihisar-gidahattiSeferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de bu alanda öncü bir isimdir. Seferihisar’ı Citta Slow (Şakın Şehir) yapan, slowfood kavramıyla bölgeyi tanıştıran bir isimdir.

Fuar kapsamında Güvenilir Ürün Platformu’nun toplantısında yan yana gelme fırsatı buldum.

Meğerse Seferihisar’da Karakılçık Buğdayı yetiştirilmeye başlanmış. Tarihi bulgular içinde Karakılçık buğday tohumları bulmuşlar. Dört yıllık uğraşları sonucunda verim almayı başarmışlar. Taş değirmende buğdayı öğütüp, taş fırında ekmek yapmışlar. Tamamı 20 adet…

Karakılçık buğdayını Çanakkale ve Antakya’da birkaç ailenin ekmeye başladığını biliyorum.

Kastamonu’da siyez buğdayının İtalyan ve Amerikalı müşterileri olduğunu biliyorum.

Seferihisar Belediyesi de Karakılçık buğdayını bu yıl 113 dönümde ekimini sağlamış. Belediye daha önce de 1000 yıllık zeytin ağaçlarını bulup, korumaya almıştı. Farkındalığı artırmak için 1000 yıllık ağaçların zeytinlerini geleneksel yolla sıkıp, müzayede ile satışını yapmışlar ve yarım litresini bin liraya satmışlar.

Sembolik değeri olan adımlar bunlar.

Tunç Soyer’in son yeniliği mandalina ile ilgili... Seferihisar’ın mandalinası kokusundan tadına bir başka güzel... Bu güzel ürün ağaçta 50 kuruş, tezgahta 1 liraya satılıyor.

Mandalina üreticisi perişan... Mandalina yok pahasına satılıyor. Hatta satılamıyor elde kalıyor.

Mandalinayı kuruttu. Hem de Seferihisar’ın her yerinden fışkıran jeotermal enerjiyle yaptı bu kurutmayı. Kurutulmuş mandalina tam 5 kat fiyatına ihraç edilmeye başlandı.

Yabancı ürünler ithal edildiğinde aflatoksin veya ilaç kalıntısı bulunduğunu hiç duymadım.

Bu ziyarette, Güvenilir Ürün Platformu’ndaki konuşmacılar, akademisyenler ve başta MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül gibi gıda duayeninin verdiği bilgilerle gıda algısında olumlu bilgilerin de güçlü bir dalga olarak kendini hissettirdiğini gördüm.

akhisar-zeytin-gidahattiFuarı gezerken, Akhisarlı işadamı Mustafa Alhat ile karşılaştım. Akhisarlı zeytin ve zeytinyağı üreticileri “Zeytin Denince Akhisar” tabelası ile fuarda yer almışlar.

Akhisar, tütün kasabasından zeytin başkentine doğru dönüşümünü başarıyla sürdürmeye devam ediyor. Sadece üretimini değil, dünyaya zeytinyağı satışında da öncü bir yer oldu. Kanatlı üretimi ve köfte ile başlayan süreçte Akhisar’ın, önümüzdeki yıllarda bir gurme kasabası da olabileceğine inanıyorum.

Sadece Akhisar değil, zeytinyağı sektöründe üründen ambalaja sağlanan gelişmeyi yine fuarda gözlemleyebiliyoruz.

zeytinyagi-gidahattiAyni şekilde Çanakkale standlarını da gezerken, şehri sadece Ezine Peyniri değil, domates gibi tıbbi ve aromatik bitkiler yönüyle de çok konuşacağız.

Torosların temsilcisi Mut da zeytinyağı ve sertifikalı ürünleriyle dünya pazarlarına açılma başarısı gösteren bir ilçemiz oldu.

zeytinyagi-fuar-gidahattiFuarlar sadece ticaretimizi artıran, ürünlerimizi tanıtan ticari platformlar olmasının yanı sıra moral kaynağı yüzlerce hikayeyi de bizimle buluşturuyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.