AramaArama
Gıda Hattı

Karadeniz’e açıldı, hedef dünya markası olmak!

7 Haziran 2015, 11:41
Paylaş
Karadeniz’e açıldı, hedef dünya markası olmak!

Türkiye’de “Steakhouse” kavramının öncüsü olan Günaydın, 43. şubesini Samsun'da açtı. Farklı şehirlerde, en uygun noktalarda yeni şubeler açmaya devam edeceklerini belirten Günaydın kurucu ortaklarından Cüneyt Asan, “Samsun şubemiz ile Karadeniz'deki merkezimizi oluşturduk. Bundan sonra hedefimiz Avrupa ve Ortadoğu. Artık dünya markası olma vakti geldi.” dedi.

Günaydın’ın ‘Kasap & Steakhouse’ konseptli Samsun restoranı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi’nin de katıldığı törenle açıldı.

Açılışta konuşan Günaydın kurucu ortaklarından Cüneyt Asan, Türkiye genelindeki 43 şubelerinde yılda toplam 4 milyon misafir ağırladıklarını söyledi. Asan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artık Karadeniz’in başkenti olarak anılan Samsun’da da aynı heyecan ve istekle misafirlerimizi ağırlamaya, her geçen gün markamıza yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Yarım asırdır ‘et bizim işimiz’ sloganı ile hizmet veriyoruz. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Günaydın’ı dünya markası yapmak istiyoruz. Türk kültürü ve Türk yemekleri tüm dünya ülkeleri tarafından büyük beğeni topluyor. Yurtdışından Türkiye’ye gelip, bizim restoranlarımıza uğrayan herkes kendi ülkesine de etlerimizi götürmek istiyor. Bu yüzden artık yurtdışında daha yaygın hizmet vermemizin vakti geldi. Bu konuda gerekli altyapı hazırlıklarını tamamlamak üzereyiz. Bir yandan uygun lokasyon arayışlarımızı sürdürüyoruz. Çok geçmeden lezzetimiz dünyada da konuşulur olacak.”

“Marifet pişirmek değil, en iyi eti seçebilmekten geçiyor”

Türkiye’nin besicilik anlamında önemli bir noktada olduğunu belirten Cüneyt Asan, “Entegre et tesisimizde özenle işlediğimiz etler ile güven verdik. Oluşan güvenin geri dönüşü bizi fazlasıyla memnun etti. Kendi alanımızda sahip olduğumuz tecrübe sayesinde en iyi etin hangi koşullarda elde edileceğini, hangi koşullarda keserek, dinlendirerek ve pişirerek daha lezzetli olacağını iyi biliyoruz. Dolayısıyla misafirlerimiz bize geldiklerinde bir sürprizle karşılaşmıyorlar ve alışık oldukları Günaydın kalitesini buluyorlar.” diye konuştu.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.