Gıda Hattı

Karadeniz ormanları yanıyor, Akdeniz ormanları talan ediliyor!

24 Aralık 2019, 13:39
Paylaş
Karadeniz ormanları yanıyor, Akdeniz ormanları talan ediliyor!

Karadeniz illerine bağlı çok sayıdaki ilçede aynı gece çıkan orman ve örtü yangınlarında yüzlerce hektar arazi zarar görürken, Mersin’in Mezitli ilçesinde 76 dönümlük kızılçam ormanı bir gecede kesildi. CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel ağaç katliamını TBMM’ye taşırken, olayla ilgili bir kişi tutuklandı.

Mersin’in Mezitli ilçesi Eski Mezitli Mahallesi’nde 76 dönümlük kızılçam ormanı bir gecede kesildi. Kızılçam ağaçlarının narenciye bahçesi yapılmak üzere kesildiği bildirildi.

“Bu ilk değil ama son olsun”

Ağaçların kesildiği bölgede incelemelerde bulunan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, sorumluların gereken cezayı almalarını istedi.

Daha önce de aynı bölgede benzer katliamların yaşandığına dikkat çeken Tarhan, “2017 yılında da yaşadık yine aynı bölgede, aynı kişiler tarafından yapıldı. Ağaçlandırılma sözü verilmesine rağmen burada yine limon ağacı dikildi. 2017'den bu yana bir gelişme yaşanmıyor. Bunun sonucunu biliyorlar ve bir şey olmadığını görüyorlar. Vatandaş 'yapanın yanına kar kalıyor' diyerek yapıyor bu eylemi. Çevre katliamlarına neden olanlara en ağır cezanın verilmesi gerekiyor. Orman kanunu diye bir kavram var ama halk arasında Orman Kanunu, hukukun yok sayıldığı bir kanun anlamında yorumlanıyor. Vatandaşın giderek kanunsuz davranması normal gibi karşılanıyor. Yeter artık diyoruz. İlk değil ama son olsun istiyoruz” dedi.

Kızılçam ormanı, örgütlü olarak katledildi!

Talan edilen 76 dönümlük arazinin konumuna da dikkat çeken Başkan Tarhan, “76 dönümlük bir orman alanı birtakım insanlar tarafından el birliğiyle kesildi. Bu kadar büyük bir arazinin bir gecede kesilebilmesi için birkaç kişi değil, onlarca belki yüze yakın kişinin yer aldığı bir ekip gerekli. Üstelik hafta sonu gece oluyor bunlar, hep gece yapılıyor. Duyulmaması, çevrede yaşayanlar tarafından görülmemesi çok zor. Gündüz yapılmaması bile insanın aklına birçok şey getiriyor. Üstelikte gelecekte değeri çok yüksek olacak bir yer. Devlet Hastanesi'nin önümüzdeki aylarda inşaat ihalesi yapılacak. Hemen onun yanında yapılan bir kesim gayet bilinçli yapılmıştır. Yarınlarda o Devlet Hastanesi yanında bazı tasarruflarda bulunulacak demektir. Buna kim dur diyecek? Hukuk, adalet diyecek. İstediğimiz sonucu alamadığımızı görüyoruz. Bir belediye başkanının kendi bölgesinde bir orman alanı katledilirken çaresiz kalması son derece acı bir tablodur. Burası için gerekenin yapılacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Kaçak orman kesimi için çevre örgütlerine çağrı!

Mersin’de bulunan STK’lar ile çevre örgütlerine de çağrı yapan Neşet Tarhan, talana karşı kamuoyunun ses yükseltmesi gerektiğini söyledi. Tarhan, “Sürekli olarak ‘Ormanları koruyalım’ diyoruz ama maalesef bunu pratiğe dökemiyoruz. Belediye sınırları içinde, üstelik kırsal denilemeyecek bir bölgede, gece yarısı belli kişiler kişisel rant amacıyla ormanı yok ediyor ve limon bahçesi yapıyor. Buna herkesin ses çıkarması ve sadece hukuka bırakmaması gerekiyor. Son zamanlarda gördük ki kamuoyu baskısıyla mahkeme kararı alınıyor. Burada bütün herkes, sivil toplum kuruluşları, odalar, tüm dinamikler 'bana ne' demeden sesini çıkarsın. Ormanların birtakım kişilere rant kapısı olmasının önüne geçilsin. Eğer mevcut ormanlarımıza sahip çıkamıyorsak çevreciliğimizi sorgulamamız gerekiyor. Sözün bittiği yerdeyiz” ifadesini kullandı.

CHP’li Gökçel, Mezitli ormanlarının en uzun gecesini sordu!

CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Cengiz Gökçel, 21 Aralık Cumartesi gününü 22 Aralık’a bağlayan gece Mersin’de 70 dönüm ormanın talan edilmesini, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Orman tahribatının, yangınlarla birlikte orman varlığımıza yönelik en büyük tehdit olduğunu belirten Gökçel, Mezitli ormanlarının en uzun gecesinde 15 kişinin motorlu testerelerle 70 dönüm ormanı katlettiğini, bu alanların zeytinlik-limonluk benzeri uygulamalarla şahıslara devredilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Ormanlara yönelik tahribatın önüne geçilmesi için orman teröristlerine verilecek cezaların artırılması gerektiğini, konuyla ilgili caydırıcı cezalar içeren bir Kanun Teklifi hazırlayacağını bildiren Cengiz Gökçel, Bakan Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti:

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye sorular

-Mersin’de son 10 yılda ormanlara yönelik kaç saldırı gerçekleşmiştir?

-Saldırı şekline ve illere göre ayrı ayrı belirtilmek üzere, Türkiye genelinde son 10 yılda ormanlara yönelik kaç saldırı gerçekleşmiştir?

-Saldırı şekline ve illere göre ayrı ayrı belirtilmek üzere tahrip edilen orman arazilerinin büyüklüğü ne kadardır?

-2002 yılından önergeyi yanıtladığınız tarihe kadar tahrip edilen orman arazilerinden kaçı orman vasfını yitirmiştir?

-2002 yılından önergeyi yanıtladığınız tarihe kadar, tahrip edilen orman alanlarından yeniden ormanlaştırılmayan alanlar ne olarak kullanılmaktadır?

-2002 yılından önergeyi yanıtladığınız tarihe kadar, yeniden ormanlaştırılmayan tahrip edilmiş orman arazilerinin kullanım şekilleri nasıldır? Bu arazilerden yapılaşmaya açılanların, il il ayrıca belirtilmek üzere büyüklükleri ne kadardır?

-Tahrip edilmiş ormanların özel ağaçlandırma bölgesi ilan edilerek gerçek veya tüzel kişilere geçici veya kalıcı olarak devri mümkün müdür?

-Ormanlara zarar verdiği, dikili ağaçları kestiği gerekçesi ile 2002 yılından önergeyi yanıtladığınız tarihe kadar kaç kişi Bakanlığınızca savcılığa bildirilmiştir?

-Ormanları tahrip eden bu kişilere karşı açılan davaların kaçına Bakanlığınız müdahil olmuştur?

-Ormanları tahrip eden kişilere açılan davalarda, söz konusu kişiler dikili ağaçları kesmek ve orman varlığına zarar veren nitelikteki suçlarından ötürü ne tür cezalara çarptırılmışlardır?

-Orman tahribatına yönelik cezaları caydırıcı olacak şekilde artırmaya yönelik çalışmanız mevcut mudur?

Bir kişi tutuklandı

Öte yandan 1511 kızılçam ağacının kesilmesine ilişkin Orman Bölge Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Mehmet Şenol tutuklandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.