Gıda Hattı

Karacabey'e Mısır Kurutma Tesisi kuruluyor

13 Ağustos 2006, 16:36
Paylaş
Bursa'nın Karacabey İlçesi'ne İl Özel İdaresi ve Karacabey Ticaret Borsa'sı ortaklığıyla Mısır Kurutma Tesisi kurulacak.

Kurulacak mısır kurutma tesisi için Bursa Valiliği'nde imza töreni düzenlendi. İmza törenine Vali Nihat Canpolat, Ak Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik, Karacabey Ticaret Borsası Başkan Vekili Doğan Orhan ve İl Özel İdaresi yetkilileri katıldı. İmza töreninde konuşan Vali Nihat Canpolat,geçtiğimiz haftalarda Bursa'ya gelen Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin Karacabey ilçesindeki incelemeleri sırasında müstahsillerin, ürünlerini saklamak için tesis isteğiyle karşılaştığını anlatarak, "Bakanımızın bu isteğe olumlu yaklaşmasıyla birlikte bizler de harekete geçtik ve çalışmalarımızı sonuçlandırdık" dedi. 2 bin 700 metrekare alana kurulacak olan mısır kurutma tesisinin 1 trilyona mal olacağını söyleyen Canpolat, tesislerin kurulacağı arsanın Karacabey Ticaret Borsası tarafından tahsis edildiğini ifade etti.

Tesislerde saatte 35 ton mısırın işlenebileceğini belirten Canpolat, "Müstahsillerin ürünlerini daha iyi değerlendirebilmesi için saklaması gerekiyor, yapılan bu tesisle birlikte üreticiler ürünlerini en güzel şekilde saklayacak" şeklinde konuştu. Her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğini vurgulayan Canpolat, Ticaret Borsası'nın arsa tahsis etmesinin örnek bir davranış olduğunu belirtti. Tören de konuşan Faruk Çelik ise "Hükümetin tarım politikası yok diyorlar, bizim çok iyi bir tarım politikamız var, bugün bunun en güzel örneği sergilenmetedir" dedi. Hükümetin yapıcı bütün çalışmaları desteklediğini belirten Çelik, bu tesisin kurulması ile üreticinin ürününü en güzel şekilde değerlendireceğini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından Vali Nihat Canpolat ve Karacabey Ticaret Borsası Başkan Vekili Doğan Orhan tesisin yapımı için imza attı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.