Gıda Hattı

Karışık Kıyma Satılabilecek Ve Etiketinde Yağ Oranı Belirtilecek

18 Haziran 2007, 17:53
Paylaş

Koyun, keçi, sığır, manda eti karışımlarından kıyma elde edilebilecek. Türk Gıda Kodeksi çerçevesinde hazırlanan bazı tebliğlerde değişikliğe gidildi. Resmî Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan "Türk Gıda Kodeksi Çiğ Kırmızı Et ve Hazırlanmış Kırmızı Et Karışımları Tebliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Tebliğ"e göre, tebliğdeki "koyun, keçi, sığır, manda etinden hazırlanmış kırmızı et karışımları hariç olmak üzere, bu tebliğ kapsamındaki ürünler farklı türlere ait etler kullanılarak hazırlanamaz" maddesi değiştirildi.

Değişikliğe göre, keçi, sığır, manda eti karışımlarında elde edilmiş kıyma ve hazırlanmış kırmızı et karışımları hariç olmak üzere tebliğ kapsamındaki ürünler farklı türlere ait etler kullanılarak hazırlanamayacak.

Hazırlanan ürünlerdeki etikette yağ ve kolajenin et proteinine oranı belirtilmesi zorunluluğu getirildi. Yağsız kıymada yağ yüzde 7, kolajen et protein oranı yüzde 12, dana kıymada yağ yüzdesi yüzde 20, kolejan-et protein oranı yüzde 15, diğer hayvan etlerinden elde edilen kıyma ile izin verilen karışımlarda yağ oranı yüzde 25, kolajen-et protein oranı ise yüzde 15, domuz kıymada ise yağ oranı yüzde 30'dan az, kolajen-et proteini oranı ise yüzde 25'ten az olacak.

Alkolsüz ürünlerde bal aroması kullanımı yasaklandı

Bal aroması ilave edilerek aromalı şurup ve değişik meyvelerden üretilen pekmezlerin şekerlerinin azaltılması ve çoğaltılması yoluyla alkolsüz içecek üretilemeyecek. Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği 'ne göre. Alkolsüz içecekler tiplerine özgü tat, koku, renk ve görünüşü haricinde yabancı tat ve koku içeremeyecek. Alkolsüz içeceklerde üretimin doğasından kaynaklanan etil alkol miktarı en çok 3.0 g/L, laktik asit miktarı en çok 0.6 g/L, uçucu asit miktarı en çok 0.4 g/L, kafein miktarı en çok 150 mg/L, kinin miktarı sülfat tuzu cinsinden 85 mg/L, gazlı içeceklerdeki karbondioksit miktarı ise en az 2 g/L olacak.

Meyveli içeceklerde meyve oranı, gazlı olanlarda ağırlıkça en az yüzde 4, gazsız olanlarda ise ağırlıkça en az yüzde 10 olarak belirlendi. Bal aroması ilave edilerek aromalı şurup ve değişik meyvelerden üretilen pekmezlerin şekerleri ile seyreltilmesi ve çoğaltılması yoluyla, meyveli şekerli şurup, meyve pekmezi şurubu gibi isimlerle ürünler üretilemeyecek.

Bal aromasız ürüne üç ay içinde geçme şartı

Kafein miktarının 1.0 mg/L'den fazla olması durumunda ürünlerde "Kafein içerir" ifadesi, ürün adının altında, farklı ve dikkat çekici renkte ve büyüklükte belirgin bir şekilde yer alacak. Üretici firmalara 'bal aroması ilave edilerek aromalı şurup üretilemez" hükmüne üç ay içinde, diğer hükümlerine ise bir yıl içinde uyma şartı getirildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.