Gıda Hattı

Kapsaisin ismini daha önce duydunuz mu? İşte kapsaisinin faydaları?

29 Eylül 2021, 12:57
Paylaş
Kapsaisin ismini daha önce duydunuz mu? İşte kapsaisinin faydaları?

Kapsaisin ismini ilk kez duymuş olabilirsiniz, ancak muhtemelen tadını çok iyi biliyorsunuz. Kapsaisin, acı biber türlerinde bulunan ve biberleri baharatlı yapan bir bileşen. Peki, kapsaisinin faydaları neler?

Acı biber yediğinizde ağzınızda uyuşma, sıcaklık ve yanma hissedersiniz. İşte bu etkilerden acı biberin içerisindeki kapsaisin sorumlu. İnsan dilinde bulunan kapsaisin reseptörü biberin içerisindeki bileşenden etkilenerek acı hissedilir.

Kapsaisinin, sadece acı biberin neden olduğu etkiyle sınırlı değil. Gıda, medikal, silah sanayinde de sıklıkla kullanılır.

 Kapsaisinin faydaları neler?

  • Doğal tatlandırıcı olarak kullanılır. Özellikle acı seven insanların öğünlerinde sıklıkla yer alır. Ayrıca bazı baharatların içerisinde de sık sık yer bulunur.
  • Kapsaisinin en önemli etkilerinden bir tanesi de ağrı kesici özelliği. Tıpta analjezi olarak adlandırılan bir bileşendir.
  • Kapsaisin, vücuttaki ağrı sinyallerinin yoğunluğunu önce uyararak ve ardından azaltarak çalışır. Ağrı ilk başta artabilse de, genellikle ilk kullanımdan sonra azalır.
  • Cilde topikal olarak da uygulanabilir. Kapsaisinin krem, jel, losyon veya merhem formları da bulunur.
  • Acı biber yediğinizde veya besin takviyesi olarak kapsaisin aldığınızda, kapsaisin midedeki sindirim sıvılarını artırarak ve enfeksiyona neden olabilecek bakterilerle savaşarak sindiriminizi iyileştirir.
  • Ayrıca bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu ishal ile savaşmaya yardımcı olabilir.
  • Kapsaisin, bir antioksidan görevi görerek vücut hücrelerini serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı moleküllerin zararlarından korur.
  • Kapsaisin ayrıca mukusu inceltir ve mukusun akciğerlerden dışarı atılmasına yardımcı olur. Ayrıca akciğer dokularını güçlendirdiği düşünülür.

Kapsaisinin gözlere ve diğer nemli mukoza zarlarıyla temas etmesi zararlı olur. Kapsaisine (veya acı biberlere) dokunduktan sonra, kapsaisini yanlışlıkla gözlere, buruna veya ağıza bulaştırmamak için elleri sirke veya sabunla yıkamalısınız.

Son olarak kapsaisine karşı alerjik bir reaksiyon da mümkün. Eğer acı biberleri sevmiyorsanız yanma hissini azaltmak için, biberleri yemeden veya pişirmeden önce tohumları çıkarabilirsiniz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.