AramaArama
Gıda Hattı

Kapıkule’de TIR şoförlerine modern tesis

10 Ekim 2015, 16:56
Paylaş
Kapıkule’de TIR şoförlerine modern tesis

Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan çıkış yapacak TIR sürücüleri için modern ve güvenli bir bekleme alanı oluşturacak Kapıkule TIR Parkı, 8 Ekim'de düzenlenen törenle açıldı.

Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret AŞ (GTİ) tarafından yaptırılan TIR parkının açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 2009 yılında Kapıkule Sınır Kapısı’nı modernize ederek hizmete açtıklarını hatırlattı. Hisarcıklıoğlu, “Kapıkule Sınır Kapısı ülkemizin ihracatı için en önemli geçiş. Çünkü ihracatımızın yarısını Avrupa ülkelerine yapıyoruz. Geçişler sıkıntılı ve çok yavaştı. Modernize ettiğimiz günden bu güne kadar Kapıkule’den 4 milyon tır ve tam 40 milyon yolcu giriş-çıkış yaptı. Bu sayede Kapıkule, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük ikinci kara sınır kapısı haline geldi. Şimdi de Kapıkule Sınır Kapısı bünyesinde faaliyet gösterecek olan TIR Parkını açıyoruz” dedi.

TIR parkının Edirne için çok büyük bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı, Türk insanının  Avrupalıdan, Amerikalıdan eksiği bulunmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Avrupa’daki insan hangi hizmeti görüyorsa, hangi şartlarda iş yapıyorsa benim insanım da en az o standartta hizmet görmeye layık. Kapıkule ihracatımızın yükünü çekiyor. Ülkemizin en büyük, dünyanın da ikinci büyük sınır kapısı. Sadece 2014 yılında Kapıkule’den toplam 480 bin TIR geçiş yapmış. Yani Kapıkule Türkiye’nin ihracatının, dış ticaretinin yükünü çekmiş.

Bu ihracatı, zenginliği üreten firmalarımıza ve o Türk ürünlerini taşıyan cefakar TIR şoförlerimize borçluyuz. Ama buna rağmen hem firmalarımız, hem şoförlerimiz sağlıklı koşullar olmadığı için sıkıntılar yaşıyordu. Kapıkule’de kilometrelerce TIR kuyruğu vardı. Bu da Türk özel sektörü olarak navlun maliyetlerimizi artırıyordu. Yine bu kuyruklar sebebiyle TIR’larımız Avrupa ülkelerinde takograf cezası yiyorlardı.

Mallarımızı Avrupa’ya taşıyan şoförlerimiz yazın sıcakta, kışın soğukta eziyet çekiyor, en insani ihtiyaçlarını bile gideremiyordu. Açılışını yaptığımız Tır Parkı ile birlikte bu çağ dışı manzara bitecek. 93 bin m2 alanda faaliyet gösterecek olan Kapıkule TIR parkı, 276 TIR kapasiteli olacak, otomasyon sistemi ile çalışacak. Parka giren her şoföre bir çağrı cihazı vereceğiz. Bu cihaz, park edeceği yeri gösterecek. Bu çağrı cihazı ile ‘ne zaman yola çıkacağım’ sorusunu ortadan kaldıracağız. Kendisine sıra yaklaştığında çağrı cihazı uyarı verecek. Şoförlerimiz için her türlü ihtiyaçlarını giderecekleri mekanlar olacak. Ayrıca TIR’ların bakım-onarım hizmeti alabileceği servis alanları da bulunacak. Uluslararası taşımacılık için gerekli geçiş belgelerinin dağıtılacağı tesis sayesinde, sürücülerin ihtiyacı olan tüm hizmetlere tek noktada erişmesi sağlanacak.”

Bugüne kadar 7 sınır kapısına (Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala, Habur, Sarp, Nusaybin ve Cilvegözü) yatırım yaptıklarını, Halkalı İç Gümrük, Çıldır-Aktaş, Dilucu, Esendere Sınır Kapıları’nda da yatırımların tamamlandığını ve 2015 yılı içinde faaliyete geçeceğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bu zamana kadar 725 milyon liralık yatırım yaptık. Bu yükü devletimizin sırtından aldık. Yine bu zamana kadar devletimize 372 milyon lira vergi ödedik. Yani devletimizin kasasına toplam 1 milyar TL koymuş olduk. Modernizasyon sonucu yıllık 410 milyon TL sanayicimize ve ihracatçımıza kazandırdık. BM, “Best practise/sınır geçişinde en iyi örnek” seçti. Dünya Bankası Lojistik Endeksi: 155 ülke arasında 39. sıradan 30. sıraya yükseldik. Bütün bunlar devletimizin bütçesinden tek bir kuruş harcanmadan yapıldı” ifadelerini kullandı.

Dereköy'de tır geçişlerine açılacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı da konuşmasında, Kırklareli’den Bulgaristan’a açılan Dereköy Sınır Kapısı’nın yakında tır geçişlerine açılacağını söyledi.

Türkiye’nin alt yapısını 2023 hedeflerine göre dizayn etmesi gerektiğini ifade eden Aşcı, 2002’de 36 milyar dolarlık ihracattan geçen yıl 160 milyar dolar ihracat rakamına ulaşıldığını, 2023 hedefinin 500 milyar dolarlık ihracat olduğunu hatırlatarak şunları kaydetti:

“Basit bir hesapla 2023’teki ihracat rakamımız şimdikinin 3,5 katı olacaktır. Şu anda Kapıkule’den günde 750-800 tır geçiyor, bunu 3,5 ile çarparsanız 2023’te minimum 2 bin 500 tırı geçirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla buralara hizmet vermek bizim boynumuzun borcu. Avrupa’daki tır taşımacılığının yarısını ülkemiz taşımacıları gerçekleştiriyor. Bunu da Kapıkule’den, Hamzabeyli’den, İpsala’dan yapıyorlar. İnşallah yakında Dereköy’den yapacaklar. Dereköy’de tır taşımacılığı çalışmalarımız tamamlandı, yakında geçişler başlayacak.”

GTİ Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız ise Kapıkule Gümrük Kapısı Tır Parkı’nın yap, işlet, devret modeliyle tamamlandığını söyledi.

Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Aşcı, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu tır parkının açılış kurdelesini kesti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.