Gıda Hattı

Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu: Elektrik faturalarından TRT payı kalkıyor

17 Kasım 2021, 08:27
Paylaş
Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu: Elektrik faturalarından TRT payı kalkıyor

AK Parti tarafından TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi yasalaştığında, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren elektrik enerjisi satışı üzerinden alınan TRT payı kaldırılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Kasım’daki Kabine Toplantısından sonra yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki dönemde elektrik faturalarındaki TRT payı ile Enerji Fonu kesintilerini kaldırma kararı aldık” müjdesini vermişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de, bugüne kadar vatandaşlara 127 milyar liralık enerji desteği vererek faturalardaki yükü ciddi oranda azalttıklarını belirterek, “Önümüzdeki dönem, faturalardaki TRT ve Enerji Fonu’nu kaldırarak vatandaşlarımıza yaklaşık 3 milyar liralık bir destek vereceğiz” açıklaması yapmıştı.

Elektrik enerjisi satışı üzerinden alınan TRT payı kaldırılacak

Söz konusu destek düzenlemesini de içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz ve 40 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunuldu.

Buna göre, elektrik enerjisi satışı üzerinden alınan TRT payı, 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle kaldırılacak.

Teklifle; teknolojik önlemleri etkisiz kılmaya yönelik ürün ve araçların ticaretini veya tanıtımını yapanların hapis cezasıyla cezalandırılması;

Orman içi suların balık yetiştiriciliğinde kullanılmasına ve midye ile istiridye üretiminde zorunlu olarak karada kurulması gereken yapıların kıyıda bulunan orman alanlarında da kurulabilmesine yönelik düzenleme yapılması;

EPDK bünyesinde Enerji Dönüşüm Dairesi Başkanlığının kurulması ve buna bağlı olarak yeni kadro ihdasının yapılması;

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde gerçekleştirilen futbol müsabakalarına ilişkin yayınların internet ortamında hukuka aykırı olarak kullanıma sunulduğunun tespit edilmesi halinde, ilgili internet sitesinin internet trafiği bant genişliğinin daraltılması veya ihlalin gerçekleştiği kısma ilişkin erişimin engellenmesine yönelik düzenleme yapılması öngörülüyor.

Tarım ve hizmet sektörlerinde enerji verimliliği projeleri desteklenecek

Elektrikli araçlara şarj hizmetinin sunulabilmesi ve şarj istasyonları için gerekli teknik alt yapının oluşturulması ve buna ilişkin hukuki alt yapı kurulması amaçlanıyor.

Doğalgaz piyasasında tüketicilerin kişisel kusurları haricinde oluşan (gaz arzının sağlanmasının gecikmesi, gaz arzının durdurulması) tüketici mağduriyetlerinin karşılanmasına ilişkin ‘Uzun Dönemli Türkiye Ulusal Enerji Planı’ çalışması yapılacak, mevzuat altyapısı kuvvetlendirilecek.

Kendi tüketim ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üreten lisanssız elektrik üretim tesislerinin dağıtım sisteminin yanı sıra iletim sistemlerini kullanabilmeleri, Enerji verimliliği uygulama proje desteklerinden tarım ve hizmet sektörlerinin de yararlanması hedefleniyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.