Gıda Hattı

Kanun teklifi TBMM’de: Çevre Ajansı kurulacak, ambalajlar geri dönüşümle ekonomiye kazandırılacak!

12 Ekim 2020, 14:03
Paylaş
Kanun teklifi TBMM’de: Çevre Ajansı kurulacak, ambalajlar geri dönüşümle ekonomiye kazandırılacak!

AK Parti, Çevre Ajansı'nın kurulmasını da öngören 39 maddelik kanun teklifini, TBMM Başkanlığına verdi. 2021 yılı başında bütün içecek kutularının geri dönüşümle ekonomiye kazandırılacağını belirten AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, “Sistemle beraber camdaki dönüşüm oranı yüzde 90, plastik yüzde 57'den yüzde 90'a, alüminyumdaki yüzde 67'den yüzde 90'a çıkmış olacak” ifadelerini kullandı. Bisiklet yolunun tanımlandığı teklifle, elektrikli scooter ve bisiklet yolu tanımı kanun kapsamına alınıyor.

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, Çevre Ajansı'nın kurulması ve çevreye ilişkin 39 maddelik bir kanun teklifi verdiklerini söyledi.

Çevre Ajansı hakkında bilgi veren Muş, “Hayatımızda kullandığımız ambalajların tekrar sisteme dönüştürülmesini organize edecek. Türkiye'de yaklaşık 9 milyar plastik, 6 milyar cam, 4 milyardan fazla alüminyum ve metal ambalaj kullanılıyor. Bunların toplamı 20 milyara yakın. Sistemle beraber camdaki dönüşüm oranı yüzde 90, plastik yüzde 57'den yüzde 90'a, alüminyumdaki yüzde 67'den yüzde 90'a çıkmış olacak" ifadelerini kullandı.

İçecek kutuları, geri dönüşümle ekonomiye kazandırılacak

Piller, elektronik, akümülatör, lastik gibi ürünlerim beri dönüşümünün sağlanacağını vurgulayan Muş, "Hammadde ihtiyacını azaltacak. Emisyonlar azalacak. Yeni üretimlerin atıklarında azalma olacak. İlk yıl beklediğimiz istihdam 7 bin 500 ve yirmi yıl içinde 12 bin kişilik istihdam oluşacak. 20 yıl içinde 6 milyar euroluk bir katkı sağlamasını bekliyoruz. 2022 yılının Ocak ayında sistem çalışmaya çalışacak. Kanun geçtikten sonra sistemin kurulumu bir yıl çalışılacak. 2021 başında bütün içeceklerde kutular, geri dönüşümle ekonomiye kazandırılacak" şeklinde konuştu.

eklenmiş şekerDepozito sistemine dahil olmayana ceza kesilecek!

Çevre Kanunu'nda değişiklikler yaptıklarını ifade eden Muş, "Depozito sistemine dahil olmayan satış noktalarına her metrekare için 100 TL'lik idari para cezası geliyor. Atık yönetim sistemini kurmayanlar ve kurduklarını beyan etmeyenler 20 bin TL idari para cezası gelecek. Benzin, naftalin depolanması, dolumu, nakliyesine ilişkin Bakanlıkça belirlenen esas ve kriterlere terminaller ve dolum adalarını için 60 bin TL, akaryakıt istasyonları için 30 bin TL, tankerleri, için 3 bin TL idari para cezası gelecek. Umuma açık yerlerde çevreyi kirletenlere bin TL idari para cezası gelecektir" diye konuştu.

Bisiklet yolu tanımlanıyor, scooter kullanma yaşı 15 olacak!

Teklifle bisiklet yolu tanımının yapıldığını bildiren Mehmet Muş, “Elektrikli scooter ve bisiklet yolu şeridi tanımı kanun kapsamına alınıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü'ne elektrikli scooterların gidebileceği alanları inşası için görev ve yetki verilmekte. Karayollarında bulunan bisiklet yolarında ve şeritlerinde elektrikli bisiklet ve scooterların kullanma yaşı 15 olarak belirlenecek. Elektrikli scooterların 50 kilometre üzeri otoyollarda kullanılmasına sınırlama getiriyoruz. Elektrikli scooter kullananlar herhangi bir yük taşımayacaklar, sadece sırt çantası taşıyabilecekler. Büyükşehir ve ilçe Belediyeleri'ne bisiklet ve scooterların park ve şarj istasyonları yapma görevini getirmiş olacağız” dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.