AramaArama
Gıda Hattı

Kantinlerde sağlıklı gıda dönemi!  “Okul gıdası” logosu olmayan ürünler satılmayacak

9 Eylül 2019, 23:26
Paylaş
Kantinlerde sağlıklı gıda dönemi!  “Okul gıdası” logosu olmayan ürünler satılmayacak

İstanbul Gaziosmanpaşa'da okul kantinlerinde denetim yapıldı. Okullarda artık üzerinde “okul gıdası” logosu bulunmayan ürünlerin satışına izin verilmeyecek. Peki okul gıdası logosu hangi tarihte zorunlu hale geliyor?

Okul Gıdası bir süredir ülkemizin gündeminde. Önceki haberlerimizde Okul Gıdası Tebliği'nin yayınlandığını; 2019-2020 Eğitim, Öğretim Yılının başlayacağı 16 Eylül’den itibaren okul kantinlerinde sadece Okul Gıdası Logosu bulunan ürünler satılabileceği bilgisini sizlerle paylaşmıştık...

Dönemin başlamasıyla birlikte, uygulama ve denetimler de başlıyor...

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından olan ve ülkemizde de hızla artış gösteren obezite ile mücadeleye Gaziosmanpaşa Belediyesi de destek veriyor.

Çocukları erken yaştan itibaren sağlıklı beslenmeye yönlendirmeyi amaçlayan Gaziosmanpaşa Belediyesi, okulların açılmasıyla birlikte kantinlerde denetimlerini sıklaştırdı. Havuzbaşı Atilla Baykal İlkokulunda zabıta ekipleri tarafından yapılan denetimde ürünlerin okul gıda logolu olup olmadığı, hijyen ve sağlık kuralları denetlendi.

Hangi tarihte zorunlu hale gelecek?

Geçtiğimiz Cuma günü kantin işletmecilerine sağlıklı gıda ve hijyen kuralları konulu bilgilendirme semineri de düzenleyen Gaziosmanpaşa Belediyesi, kantincilere 16 Eylül’de zorunlu hale gelecek olan “okul gıdası” logolu ürünler hakkında bilgilendirme yaptı.

Kantin çalışanlarına Gaziosmanpaşa Belediyesi kek ve pasta ustaları tarafından gerekli eğitimler verilerek, ilçedeki tüm okul kantinleri sağlıklı gıda satılması konusunda teşvik edilecek. Sağlık Bakanlığının hazırladığı tariflerle adeta anne eli değmiş gibi kek ve poğaçaların okullarda tüketilmesi sağlanacak.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.