Gıda Hattı

Kantinlerde Kola Ve Cips Satışına Kısıtlama

19 Nisan 2007, 13:08
Paylaş

Okul kantinlerinde kola, cips, patates kızartması gibi yiyeceklerin satışına sınırlama getiriliyor. Kantinlerde; meyve, sebze, ayran ve yoğurt satışı teşvik edilecek. Düzenli şekilde denetim yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, okul kantinlerinde satılacak yiyecekler konusunda bir dizi tedbir aldı. Kantinlerde satılan gazlı içecek ve cipslere sınırlama getirilirken, besleyici yiyeceklerin özendirilmesi istendi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 'kantinlerde uyulacak kurallar ve satışı yapılabilecek yiyeceklere' ilişkin bir genelge yayınladı. Yaklaşık 18 milyon öğrenci ve kursiyerin okul kantini, kafeterya, büfe ve çay ocağı gibi yerlerden alışveriş yaptığını hatırlatan Bakan Çelik, bilinçsizce alınan ürünlerin yetersiz ve dengesiz beslenme ile şişmanlığa neden olduğunu' kaydetti. Zaman zaman zehirlenme olaylarının yaşandığına dikkat çeken Çelik, gıda güvenliğinin önemini vurguladı.

Kantinlerle ilgili genelgeye göre, 'dengesiz beslenme ve şişmanlığa sebep olabilecek enerji içecekleri, gazlı, kolalı ve aromalı içecekler ile patates kızartması gibi kızartmalar ve cipslerin' satışı sınırlanacak. Öğrenciler bu yiyecek ve içeceklerin kullanılmaması konusunda 'caydırılacak'. Bunlar yerine kantinlerde süt, ayran, yoğurt, meyve ve meyve suyu' tüketimi özendirilecek. Bu konuda kantin işletmecisi ile okul arasında sözleşme imzalanacak. Yetersiz ve dengesiz beslenmeye sebep olabilecek gıda maddelerinin tüketimini özendirici her türlü reklam, promosyon ve tanıtım amaçlı afiş, poster ve broşür de kantinlerde kullanılamayacak. Kantinlerde hiçbir şekilde yağda kızartma yapılmayacak, çiğ et ve et ürünleri hiçbir şekilde bulundurulmayacak ve bu ürünler pişirilerek satışa sunulmayacak. Hazır veya hazır halde işlenmiş et ve et ürünleri ise soğuk zinciri kırılmadan uygun şartlarda muhafaza edilecek. Gıda maddeleri tek kullanımlık eldivenlerle hazırlanarak servis edilecek.

Kantinlerin denetimi, tarım il müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılacak. Kantinlerin genel denetimi ise okul müdürünün kendisi veya görevlendireceği bir müdür yardımcısı başkanlığında kurulacak komisyon tarafından ayda en az bir kez yapılacak. Komisyon, sağlık bilgisi ve biyoloji öğretmeni, okul aile birliğinden bir yetkili ve öğrenci meclisi başkan veya yardımcısından oluşacak. Kurallara uymayan kantin işletmecilerinin sözleşmesi feshedilecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.